A 2004. évi költségvetési törvényjavaslat önkormányzati fejezete közvetlenül a dokumentum szeptember 30-i benyújtása előtti napokban több ponton változott, s az előterjesztés parlamenti vitája során is várhatók jelentősebb változások.
A legfrissebb információk szerint 2004-ben az önkormányzatok az ideinél 88,9 milliárd forinttal kapnak többet az állami költségvetési kapcsolatokból. Ez 11 milliárd forintos emelkedés a korábbi elképzelésekhez képest: az önkormányzati érdekképviseletek az elmúlt hetekben 77,9 milliárdos növekedésről kaptak tájékoztatást. A költségvetés benyújtása előtti utolsó napokban az önkormányzati támogatásokhoz bekerült 10 milliárd forintos többlet többek között a normatívák emelésére szolgál. Öszszességében 1220 milliárd forint jutna az önkormányzati szférának az állami támogatásokból és a személyi jövedelemadóból, ami 7,9 százalékkal több az ideinél. A saját bevételekkel együtt a helyhatóságok mintegy 2500 milliárd forinttal gazdálkodhatnak, ami 5,2 százalékkal haladja meg a 2003. évi előirányzatot. Az önkormányzati szféra ezúttal is a személyi jövedelemadó 40 százalékát kapja meg, ebből 10 százalék marad helyben.
Az elmúlt napokban kibontakozott számháborút jellemzi, hogy míg a kormányzat a fejlesztési források jelentős bővülésére hívja fel a figyelmet, az önkormányzatok alapvető működésüket sem látják biztosítva.
A kormány elsősorban a beruházásokra helyezi a hangsúlyt - jelentette ki az önkormányzatok napján szervezett szakmai konferencián Várfalvi István, a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára. Jövőre az önkormányzati beruházások központi támogatása mintegy 40 százalékkal nő, de a budapesti 4-es metrót is beszámítva a bővülés csaknem eléri a 60 százalékot.
A helyhatóságok működésének támogatása viszont 3-4 százalékkal bővül jövőre, miközben a prognosztizált infláció 5,5-6 százalékos. A normatívák összességében nem csökkennek - jelentette ki Várfalvi István. Az adóerő-képesség meghatározásánál a jövő évtől kezdve az önkormányzatok saját becslése alapján számolnak, év végi elszámolási kötelezettséggel. A kormány 6 százalékos bérnövekedéssel számol, amelynek kigazdálkodásához szükség van a szolgáltatások szervezésének ésszerűsítésére.
A hét hazai önkormányzati szövetség közül öt közös nyilatkozatot írt alá, amely szerint összességében még minimum 50 milliárdos többletre van szükségük a helyhatóságoknak. Elsősorban a működési kiadások állami támogatásának emelését igénylik.
Nem kizárt egyébként, hogy erőteljes lobbizással sikerül megszerezni az 50 milliárdhoz közelítő összeget, miután az Országgyűlés kormánypárti frakcióinak tagjai között is többen egyetértésüket hangoztatták, s az ellenzéki pártok támogatása is biztosra vehető ebben az ügyben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.