BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A bírói útnál népszerűbb a petíció

A magyarok a jövő májusi csatlakozás után sem élhetnek jogorvoslattal a hazájukban hozott bírósági ítéletekkel szemben a Európai Bíróságnál (miként egyetlen más tagország polgárai sem), mivel az nem fellebbviteli fórum. Az adott tagállam belső nemzeti, a közösségi relevanciákat nélkülöző eseteivel kapcsolatban az unió intézményei nem rendelkeznek hatáskörrel - hívta fel a figyelmet Fazekas Judit, az igazságügyi tárca helyettes államtitkára egy tegnapi sajtóbeszélgetésen.

Ugyanakkor a sérelmezett közösségi kérdésekben nyitva állnak a jogérvényesítés megfelelő eszközei. Így mód van akár az Európai Bírósághoz is fordulni, ha valamely határozat, rendelet bizonyíthatóan, közvetlenül, illetve személyében érinti a kereset benyújtóját. Mivel az Európai Közösségek Bíróságához csak meghatározott feltételekkel nyújthat be keresetet az uniós - vagy akár azon kívüli - polgár, így nemegyszer népszerűbbek a nem bíróság előtti jogérvényesítés eszközei: a panasszal az európai ombudsmanhoz lehet fordulni, vagy petícióval élni az Európai Parlamenthez. Míg azonban az ombudsman csakis a közösségi intézmények jogsértései esetén járhat el, a petíció szélesebb kvázi jogorvoslati eszközként szolgál, adott esetben akár a bírósági utat is pótolhatja.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.