BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A fejlődés igazolja az eltérő módszereket



A területfejlesztési és a közigazgatási intézményrendszer kiépítéséhez, valamint az

uniós támogatások lehívásához és hatékony felhasználásához kaptak segítséget azok a magyar területfejlesztési szakemberek, akik a közelmúltban spanyol, illetve ír kollégáikkal találkoztak. Virág Rudolf, a

területfejlesztési államtitkár szakmai titkárságának vezetője lapunknak kifejtette: az andalúz példa azért volt különösen érdekes, mert a spanyol területfejlesztés minden szempontból erősen decentralizált, s a régióknak erős önkormányzatai vannak. A hazai tervek között is a választott helyhatóságokkal bíró régiók szerepelnek, bár ez az elképzelés csak hosszabb távon valósítható meg. A területfejlesztési intézményrendszer és a felhasználható források decentralizációja viszont kormányzati egyetértés esetén nem ütközik akadályokba. A decentralizáció erősítését tartalmazza a területfejlesztési törvény Nemzeti Területfejlesztési Hivatal által előkészített módosítási javaslata is. Az andalúz térségi intézményrendszer működését, illetve az önálló regionális területfejlesztési program megvalósítását is ismertették magyar kollégáikkal a spanyol szakemberek.

Az EU-ba belépő Spanyolország annyiban hasonlítható Magyarországhoz, hogy ott is igen jelentős fejlettségbeli különbségek voltak a régiók között. Andalúzia az elmaradott területek közé tartozott, s kezdetben voltak nehézségei, de végül igen jelentős támogatásokat sikerült lehívnia. Az viszont nagy különbséget jelent a területfejlesztésben is, hogy Spanyolországban egy-egy tartomány akkora, mint Magyarország, így ott a regionális önkormányzatok kialakítása, illetve a decentralizáció szükségessége adódott a méretekből is.

Az írek másféle - ám végül szintén igen sikeresnek bizonyuló - utat választottak. Írország két régióból áll, de nincsenek regionális önkormányzataik. A területfejlesztési régiók hatásköre azonban széles, van önálló térségi operatív programjuk, s domináns az önkormányzati képviselet. Az íreknek eleinte szintén voltak gondjaik az uniós támogatások lehívásánál, de végül megtanulták a juttatásokat oda irányítani, ahol a legnagyobb szükség volt rá. Virág Rudolf elmondta: ír kollégáik szerint a meglévő intézményrendszer gyorsabb reagálást tett lehetővé, ezért nem hoztak létre teljesen újat, inkább az uniós igényekhez igazították a régit. Az ország erőteljes fejlődésének egyik oka mindenképpen az, hogy mindig nagy figyelmet fordítottak a gazdaságra, a munkahelyteremtésre, illetve a kis- és középvállalkozások támogatására. Az írek sikereik másik okát a szervezeteik és intézményeik erős kapcsolattartásában és együttműködésében látják.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.