Olyan pesszimistán ítélik meg a jómódú kínaiak a világ második legnagyobb gazdaságának helyzetét, mint a koronavírus-járvány alatt – derült ki az Oliver Wyman tanácsadó felmérésének eredményéből. A szigorú pandémiás korlátozások bevezetése előtt a megkérdezettek 21 százalékának volt negatív véleménye – most 22 százalékuknak. Sokkal kevésbé bizakodóak az ötéves kilátásokat illetően is, mint 2022 októberében.
„Ez számunkra alapvető változást jelent a gondolkodásmódban – értékelte az eredményt a CNBC-nek Imke Wouters, az Oliver Wyman partnere. – Ha valaki úgy gondolja, hogy nincs jó pénzügyi helyzetben, akkor teljesen eltérővé válnak a költési, megtakarítási szokásai. Minél tovább tart ez a helyzet, az emberek annál negatívabbá válnak a hosszú távú jövővel kapcsolatban, és annál óvatosabbak költekeznek” – magyarázta.
Kínában azonban már most is lassul a kiskereskedelmi forgalom növekedése, és tartós a deflációs nyomás, mivel a vállalkozások a versenyképesség fenntartása érdekében csökkentik az árakat. A háztartások vagyonának nagy részét kitevő ingatlanok árának esése szintén rontja a hangulatot.
Az Oliver Wyman három éve folytat hasonló kutatást, ezúttal májusban mérték fel kétezer olyan kínai háztartás véleményét, amelynek a bevétele meghaladja a havi 30 ezer jüant. (Egy jüan 47,6 forint.) Ez egyébként nem jelent okvetlenül gazdagságot, az átlagbér ugyanis Kínában földrajzi elhelyezkedéstől és foglalkozástól függően széles skálán, havi 7410 és 131 ezer jüan között mozog.
A legpesszimistábbak a nagyvárosokban élő 18 és 28 év közöttiek, a legoptimistábbak pedig – különösen az ötéves kilátásokat illetően – a 29 és 44 év közöttiek.
Az utóbbi nem véletlen:
Kínában a legtöbb vagyon az ezredfordulósok és az X generáció tagjainak a kezében van
– utalt Wouters a nagyjából 30 és 60 év közötti korosztályra. Viszonylagos optimizmusukat a nagyobb vagyonnak és a munkahelyi stabilitásnak, valamint annak az érzésnek tulajdonította, hogy a „régi szép idők” visszatérhetnek – ez a perspektíva szerinte a korral járhat.
A gazdasággal kapcsolatos negatív hangulatuk ellenére azonban sok jómódú kínai szívesebben utazik külföldre, mint közvetlenül a pandémia előtt, mert luxustermékek helyett inkább élményekre költenek.
Oliver Wyman előrejelzése szerint a jómódú kínaiak körében a nemzetközi utazások aránya idén eléri a 37 százalékot, ami meghaladja a 2019-es, a világjárvány előtti 32 százalékos szintet.
Eddig a megkérdezettek 27 százaléka utazott már külföldre,
és további tíz százalékuk teszi meg várhatóan.
A jelentés szerint a jómódú kínaiak mégsem feltétlenül utaznak vissza a járvány előtti népszerű célországokba, például az Egyesült Államokba, hanem inkább az otthonukhoz közelebb maradnak. A Malajziába és Japánba irányuló kínai utazások már teljesen visszatértek a 2019-es szintre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.