A kisebb összegű személyi kölcsönök felvételében gondolkodó ügyfelekért is elkezdtek lehajolni a bankok annak ellenére, hogy az egy szerződésre jutó átlagos összeg folyamatosan emelkedik ennél a terméknél – derül ki a pénzügyi szolgáltatók honlapjain szereplő tájékoztatókból.
Persze a kisebb összegű személyi hitelek – illetve gyorskölcsönök – kamatai többnyire jóval magasabbak a többmilliós összegeknél jellemző, sokszor akciós kondícióknál, ám egyre több helyen találni viszonylag kedvező árazású konstrukciókat.
Az utóbbiak közé tartozik például a CIB Bank Előrelépő személyi kölcsöne, amelynél a feltételeknek megfelelő ügyfelek évi 10,99 százalékos kamat mellett is hozzájuthatnak az elérhető legalacsonyabb összegű, 500 ezer forintos személyi kölcsönhöz.
Az Ersténél éppen a mostani piaci átlag környéki, évi 15,79 százalékos kamat mellett érhető el félmillió forint összegű személyi hitel, ha az ügyfél legalább 300 ezer forintos havi jövedelemmel rendelkezik.
Az MBH Bank Extra Plus személyi kölcsönénél évi 13,49 százalékos is lehet az éves kamat félmilliós hitelösszeget feltételezve, ám ehhez a helyben vezetett számlára érkező, legalább 400 ezer forintos havi jövedelem is szükséges.
Ami pedig a gyorskölcsönöket illeti, a Provident kifejezetten új ügyfeleknek szóló, 300 ezer forintos összegű Start kölcsönénél 12,43 százalékos az éves kamat. Ennél a terméknél 19 hét a futamidő, és értelemszerűen hetente kell törleszteni.
A szintén a gyorskölcsönök piacán aktív Trive Bank az online igényelhető eHitel Expressz nevű termékét kínálja akciós feltételek mellett: itt a kölcsön összege 450 ezer forint, a futamidő hat hónap, az éves kamat pedig 12 százalék. A Trive Banknál ugyanakkor elengedhetetlen feltétel, hogy az ügyfélnek valamelyik partnerbanknál legyen élő netbanki szerződése, és rendelkezzen igazolható rendszeres jövedelemmel is.
Amellett, hogy a kisebb összegű hiteleknél is kezdenek megjelenni a viszonylag alacsony kamatok, az erős piaci verseny a nagyobb összegű kölcsönöknél is lépéskényszerbe hozta a pénzügyi szolgáltatókat. Miközben a legkedvezőbb – jelenleg többnyire éppen 10 százalék alatti – kamatok eléréséhez korábban 7-8 millió forint felvételét is elvárták a bankok, most már a legtöbb szereplőnél 3 millió forintnál húzódik ez a határ.
Az igyekezet persze érthető is annak tükrében, hogy a személyi kölcsön jelenleg az egyik húzóterméknek számít a lakossági hitelpiacon a lakáshitelek mellett. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint 2025 első öt hónapjában új csúcsot ért el az újonnan megkötött szerződések összege, és – éves összevetésben 43,9 százalékos növekedés után – meghaladta a 434 milliárd forintot. Májusban ráadásul a szerződéses összeg már megközelítette a 100 milliárd forintos lélektani határt is. Mindezek nyomán szinte biztosra vehető, hogy az idei év új rekordot hoz a személyi kölcsönök piacán, és a szerződések összege bőven túlszárnyalja majd a 819 milliárdos tavalyi csúcsot. Az erős kereslet fennmaradásához hozzájárulhat az első lakást vásárlóknak szóló, kedvezményes kamatozású, Otthon Start hitel szeptemberi elindulása is.
Az MNB adatai szerint a személyi kölcsönök szerződésekben szereplő, átlagos kamatlába fokozatosan csökkent az elmúlt két évben, ám még így is 15,9 százalék közelében jár. Az egyre éleződő piaci verseny – és a csökkenő kamatok – miatt ez az érték tovább csökkenhet az előttünk álló hónapokban, igaz, a koronavírus-járvány előtti, 11,5 százalék környéki átlagos érték elérésére egyelőre nincs reális esély.
A stabilan erős kereslet nyomán természetesen a személyi kölcsönök állománya is folyamatosan döntögeti a rekordokat: a jegybanki statisztikák szerint a portfólió mérete május végére megközelítette az 1645 milliárd forintot, amely 16,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi volument. Hosszabb távon vizsgálva a helyzetet még látványosabb a növekedés: hat év alatt – tehát 2019 májusa óta – több mint duplájára hízott a kimutatott állomány.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.