BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A japán kormány derűlátó

A japán kormány derűlátóbbá vált a gazdasági kilátásokat illetően. Tegnap közzétett havi jelentésében ugyanis a többi közt az áll, hogy a világgazdaság gyorsulása jótékonyan hat a japán vállalatok nyereségtermelésére. A világ második legnagyobb gazdasága 1991 óta immár a harmadik recessziójából lábal ki, hetedik hónapja tartó növekedésével. Ennek oka az export növekedése és a vállalati befektetési kedv élénkülése. A harmadik negyedévben 0,6 százalékkal bővült a japán gazdaság az előző negyedhez képest. A növekedést leginkább a csökkenő belföldi fogyasztás és jen árfolyamának dollárral szembeni idei 9 százalékos erősödése veszélyezteti, mutat rá a jelentés. Ez utóbbi mérsékli a kivitel értékét.

A japán növekedés jövője a tengerentúli gazdaságoktól függ, vélik elemzők, akik emlékeztetnek arra, hogy az Egyesült Államok gazdasága a harmadik negyedévben 7,2, a kínai a várt erőteljese dinamikát is meghaladó, 9,1 százalékkal nőtt, s közben az Európai Unió tagországai 0,4-es növekedést produkáltak az előző év azonos időszakához képest.

Mindezek fényében nem túl kedvező adat, hogy októberben csökkent a japán export - hét hónapja első ízben. Ezt szakértők arra vezetik vissza, hogy a jen októberi, 1,4 százalékos árfolyam-növekedése fékezte a tengerentúli eladásokat. A kivitel 2,8 százalékos csökkenését azonban meghaladta az import 4,9-es visszaesése. Ez pedig a vártnál nagyobb külkereskedelmi többletet - 9,53 milliárd dollárosat - eredményezett. A japán fizetőeszköz árfolyama egyébként közel 8 százalékkal emelkedett szeptember 15. óta.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.