Ugrásszerűen nőhet az EU-ban a szervezett bűnözés veszélye a jövő évi bővítés után - figyelmeztet az Europol. Az uniós nyomozó szerv igazgatója, Jürgen Storbeck szerint a maffiacsoportok fokozatosan áthelyezik székhelyüket és vagyonukat a tíz új tagországba.
Az Europol átfogó jelentést tett közzé a szervezett bűnözés helyzetéről a kelet-közép-európai országokban, és ebben az Észtországban, Litvániában, Bulgáriában, Romániában, Albániában, a jugoszláv utódállamokban és Oroszországban működő bandákat nevezte a legveszélyesebbeknek. A londoni The Times által megszellőztetett anyag szerint a bűnözők évente több százezer illegális bevándorlót juttatnak Nyugat-Európába, és ez immár nagyobb veszélyt jelent az EU-ra, mint a kábítószer-csempészet. Az új tagországok az Europol szerint a pénzügyi bűncselekmények, a pénzhamisítás, az adócsalás és a pénzmosás szempontjából számíthatnak különösen jó terepnek.
A tagországok hatóságai jelenleg mintegy 4000 maffiacsoportot tartanak számon, melyek összesen 40 ezer taggal rendelkeznek. Ezek közül az albánokat tartják a legkönyörtelenebbnek a nyomozók; ők mind az embercsempészet, mind a kábítószer-kereskedelem terén erős pozíciókkal rendelkeznek. A skandináv térségben a pénzügyi bűncselekményekre, embercsempészetre és emberrablásra szakosodott orosz bandák a legerősebbek.
Az Europol attól tart, hogy a bővítés után egyebek mellett megnőhet a Finnországba érkező illegális bevándorlók száma. Észt- és Lengyelország a szakemberek szerint a szintetikus kábítószerek fontos forrása elsősorban Skandinávia, illetve Ausztria számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.