Az EU életbe lépteti a tervezett, 2,2 milliárd dollár összértékű megtorló intézkedéseket, amennyiben az Egyesült Államok december közepéig nem szünteti meg az acélvámot - közölte Pascal Lamy. Az unió kereskedelmi biztosa emlékeztetett arra, hogy a WTO november elején szabálysértőnek minősítette az acéltermékek széles körére kivetett 24 százalékos amerikai importvámot.
Alkuról tehát nem lehet szó, jóllehet a The Wall Street Journal szerint a washingtoni kormányzat és az acélgyártók megállapodtak az importvámok tervezettnél korábbi megszüntetéséről. Eredetileg 2005 márciusában járna le a rendelkezés, amit a kompromisszumos terv egy fél évvel előre hozna, ráadásul 2004 januárjában 30 százalékkal, majd májusban további egyharmadával mérséklődne a vámteher mértéke. Elemzők eleve reménytelenek minősítették az EU ily módon való leszerelését, és Lamy nyilatkozata őket igazolja.
A frontok tehát megmerevedni látszanak. A Bloomberg az elnök környezetéből származó értesülésekre hivatkozva közölte, hogy George Bush nem készül az acélügy megoldását célzó bejelentést tenni most zajló londoni tárgyalásain, jóllehet Tony Blair előre jelezte, hogy igyekszik rábírni amerikai partnerét az acélvámok visszavonására.
Bush számára igen kényes az ügy, hiszen a meghátrálás súlyosan érintené a hazai acélgyártókat, és a választások előtt egy évvel meglehetősen kockázatos lenne felbőszíteni 150 ezer nyugat-virginiai, ohiói és pennsylvaniai acélmunkást. Másfelől azonban az acél alapanyagokat használó amerikai vállalatok, továbbá a kormány több tagja is az importvámok visszavonását szorgalmazza. Utóbbiak közé tartozik John Snow pénzügy- és Elaine Chao munkaügyi miniszter, valamint Stephen Friedman, az elnök gazdasági tanácsadó testületének elnöke is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.