A távközlési piaci egységes szabályozásának lehetőségeiről tanácskoznak pénteken Budapesten az Európai Bizottság információs társadalom vezérigazgatóság tanácsadó testületének (ERG) tagjai.
Az eseményről Frischmann Gábor, a Hírközlési Felügyelet (HíF) elnöke pénteken az MTI-nek elmondta: a testületnek nemcsak a 15 uniós tagország hírközlési felügyeletének vezetői a tagjai, hanem a 10 csatlakozó országéi is.
Hozzátette: az ERG először tart tanácskozást uniós tagországon kívül, s az, hogy ennek a helyszínéül Budapestet választották, elismerése a magyar távközlési piacon elért szabályozási eredményeknek.
Az elnök elmondta: az IRG célja az, hogy az unióban teljesen egységes távközlési piac alakuljon ki, s ennek megfelelően a szabályozó hatóságok megközelítése is egységessé váljon.
"Ezt azonban nagyon nehéz elérni, mivel a uniós, illetve a csatlakozó tagországok piaca nagyon eltérő" - tette hozzá.
Frischmann Gábor kifejtette: az IRG tanácskozás egyik fő témája a mobil végződtetési díjak megállapításának problémaköre volt. Kérdésként felvetődött, mennyire kell egységesen kezelni ezt a piaci szegmenst akkor, amikor nyilvánvaló, hogy a szabályozási különbségek hatnak a piacok fejlődésére, illetve a távközlésbe történő befektetési kedvre.
Vita tárgya az is, hogy a különböző országok szabályozási hatóságai mennyire egységesen és mennyire keményen lépjenek fel ezen a területen a szolgáltatókkal szemben.
A tanácskozáson szó esik arról is, hogy mennyire kell egységesen szabályozni az unióban az adott ország piacán monopolhelyzetű cégek működését.
Az elnök elmondta: pénteken az ERG ülésen az egyik legfontosabb kérdés az volt, hogy milyen kötelezettségeket kell és lehet róni a jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltatókra, s ezeknek mennyire kell egységeseknek lenniük az unióban.
Frischmann Gábor közölte: az IRG csütörtöki tanácskozásán a felek megállapodtak például abban, hogy a mobil távközlés végződtetési díjait is mihamarabb költségalapúan kell kalkulálni, ám ennek pontos idejéről nem állapodtak meg.
Hozzátette: Magyarország 3 év alatt kívánja ezt elérni, ám több uniós, illetve csatlakozó ország nem vállalt határidőt. (MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.