Nápoly
A kisebbségek jogainak biztosítása is helyet kapott abban a szövegtervezetben, amit az olasz EU-elnökség terjesztett a külügyminiszterek ma kezdődő nápolyi ülése elé. A leendő uniós alkotmányról folyó reformkonferencia folyamatában a péntek-szombati találkozótól várják számos problematikus pont tisztázását.
A 13 oldalas összesítés és az 56 oldalas melléklet taglalja mindazokat a pontokat, amelyek kapcsán az olasz elnökség megkísérelte az eddigi reformvitákból leszűrni a jellemző tendenciákat. Ennek megfelelően igyekezett szintetizálni mindazokat a vitákat, amelyeket a nyáron véglegesített konventajánlás fényében a tagországok miniszterei - vagy éppen állam- és kormányfői - lefolytattak, számos helyen alternatív megoldást kezdeményezve. A péntek-szombati találkozón kellene - a mostani összefoglaló alapján - a lehető legteljesebb mértékben legtisztítani az asztalt az Európai Unió december 12-13-ai csúcstalálkozója előtt.
Diplomaták rámutatnak, hogy az olasz papír felemás eredményt produkált. Egyes pontjaiban meglepően ambiciózus: például, amikor felveti a minősített többségen alapuló döntéshozást a közös külpolitikában, vagy új verziót javasol az éves, csoportos EU-elnökség bevezetésére. Másfelől viszont a legnagyobb vitákat kiváltó kulcskérdésekből többet is egyszerűen figyelmen kívül hagyott: nem taglalta a szavazási rend módosítását (jóllehet Spanyol- és Lengyelország számára egyszerűen elfogadhatatlan a konventverzió), a vétójog további korlátozásának lehetőségeit, és nem ajánl új megoldást az Európai Bizottság összetételére sem (csupán további magyarázattal szolgál a konvent által ajánlott "szavazó" és "nem szavazó" biztosok együttélésére). A kisebbségi jogok ügyében diplomaták szerint a mostani szöveg (lásd keretben) a maximum, ameddig Francia- és talán Spanyolország valaha is kész elmenni. "A franciák számára az egyéni jogok abszolút prioritást élveznek. Bármilyen utalás arra, hogy ehhez képest egy csoport külön jogokkal is bírjon, egyszerűen nem fér bele a francia gondolkodásba" - mutatott rá egy EU-diplomata.
A nápolyi kétnapos alkudozás még nem a végső alkalom. A tagországok külügyminiszterei a decemberi csúcs előtt újabb találkozót tartanak, mielőtt az állam- és kormányfőkre maradna a szövegvéglegesítés feladata.
A vitatott kérdésekben nehezítik az eredményre jutást, hogy igencsak összefüggenek egymással. További alkuhelyzetet jelenthet, amikor a nem intézményi jellegű kérdéseknél különböző országok kölcsönösségi alapon támogatják egymás kezdeményezéseit, megnehezítve a közös nevező meglelését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.