Összesen 780 főt vehetnek fel az EU-intézmények az új tagországokból az Európai Parlament és a miniszteri tanács tegnapi megállapodása értelmében. Ez azonban a gyakorlatban úgy valósul meg, hogy 272 főt tartalékba helyeznek, és mielőtt ők is munkába állnának, az intézményeknek bizonyítani kell, hogy 508 ember valóban a csatlakozó államokból érkezett - tájékoztatta lapunka Fazakas Szabolcs (MSZP) EP-megfigyelő országgyűlési képviselő. Így kívánják biztosítani, hogy ne a régi tagállamokból származó gyakornokokkal töltsék fel a bővítés során létrejövő helyeket.
Döntés született arról, hogy 200 millió eurós támogatást szánnak Iraknak, ennek finanszírozása azonban még nem tisztázódott. Várhatóan 40 milliót elkülönítenek az idei keretből, a jövő évi tartalékokból 100-120 milliót használnának erre a célra, míg a fennmaradó összeget a külügyi terület költségvetéséből fedeznének.
Ezt a döntést azonban összekötik az uniós büdzsé teljes kifizetési főösszegének bővítésével. Egy javaslat szerint jövőre 2,2 milliárddal emelnék ezt az összeget, ebből a csatlakozóknak 600 millió, hazánknak 60-80 millió euró juthatna. Ezzel nem változnak a Koppenhágában elfogadott keretösszegek, de időbeli előrehozást jelenthet a források lehívásában, ha ez az összeg a kötelezettségvállalási rubrikából átkerül a kifizetési előirányzatok közé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.