BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyenge lábakon a fellendülés

Az európai növekedési kilátások a korábbinál is jobban függnek a régión kívüli piacok állapotától, ezért a tapasztalható vérszegény fellendülést egy csapásra megakasztaná bármely amerikai vagy ázsiai kedvezőtlen fordulat - hangoztatja a Bloomberg szemleírója. A szerző idézi egy londoni befektetési alap vezetőjét, aki szerint az EU követi, mintsem vezeti a mostani globális kilábalási folyamatot.

A harmadik negyedévben tapasztalt - és a korábbi hónapokban észlelt zsugorodást követő - szerény növekedés nagyjában és egészében az exportpiacokon tapasztalt keresletnek köszönhető. Az euróövezet államainak összesített, 8 ezer milliárd dolláros GDP-je mintegy 20 százalékban realizálódik a külpiacokon, a kivitelnek mintegy ötödét veszi át az USA. A második legnagyobb francia befektetési alap, a CDC-Ixis vezető közgazdásza arra mutatott rá, hogy az egységes valutát használó országok blokkja a múltban sem tudott csak a belső forrásaira támaszkodva az átlagosnál nagyobb növekedést felmutatni. Az évtizedforduló tájékán például az egységes valuta 20 százalékos értékvesztésére volt szükség ahhoz, hogy a GDP hosszú évek óta nem tapasztalt rátával gyarapodjon.

A világ többi térsége azonban nem lesz képes arra, hogy az általa támasztott kereslet révén a végtelenségig szállítsa Európának a növekedési impulzusokat. Az amerikai havi kereskedelmi mérleghiány márciusban érte el az eddigi, 43 milliárd dolláros rekordszintjét. A deficit - bár azóta mérséklődött - szeptemberben ismét 41,3 milliárd euróra ugrott. A dollár gyengülése segíti az áruforgalom egyenlegének javítását, a valuta leértékelődése ugyanakkor rontja az Amerikába irányuló befektetések vonzerejét, holott erre az ugyancsak súlyos fizetési hiány miatt óriási szükség lenne. E kockázatok ismeretében elemzők azért aggódnak, az amerikai fellendülés legalább addig tart-e, amíg a többi fejlett térség végrehajtja gazdasága szerkezetének esedékes korrekcióit. Hosszabb távon ugyanis az USA sem engedhet meg magának a GDP 5 százalékára rúgó kereskedelmi mérleghiányt. A UBS egyik londoni közgazdásza szerint az amerikaiak élénk fogyasztása már öt éve tart, ami nem mehet a végtelenségig. Az EU-ban a fellendülésnek az exporttól való erős függőségét az Európai Központi Bank igazgatótanácsában is látják. A testület egyik tagja, Matti Vanhala kijelentette, hogy a beruházások és a fogyasztás köréből "ténylegesen nem volt számottevő kellemes meglepetés". (VG)



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.