BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hetvenezer "eltűnt" gazda

Eddig 70 ezer agrártermelő nem vette át vagy nem küldte viszsza azt a regisztrációs lapot, amelynek kitöltésére az EU-támogatások későbbi felhasználásához lenne szükség. A késlekedés egyelőre nem jár jogvesztéssel.

A múlt héten lezárult az első nagyobb szakasz az agrártermelők uniós elvárások szerinti, új típusú regisztrációjában. A nyilvántartásba vétel - ideértve az államigazgatási előkészületeket is - október óta tart. Az első körben azok a gazdák kaptak regisztrációs lapot, akik a megyei földművelésügyi hivatalok korábban kialakított nyilvántartásaiban szerepeltek. E bázisok 263 ezer termelő adatait tartalmazták.

A nem véglegesített összesítések szerint az elmúlt hetekben 225 ezer gazdálkodót sikerült elérni, akik közül 193 ezren vették át a regisztrációs lapokat - tudtuk meg Vámosi Róberttől, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) megbízott igazgatójától.

A gazdákat végső soron az MVH regisztrálja, amely az uniós belépés utáni kifizetőügynökségi feladatokat látja el.

A hivatal jelenlegi statisztikái azt tükrözik, hogy eddig 35 ezer gazdát egyáltalán nem lehetett elérni, körülbelül ugyanennyien pedig az adatlapokat nem vették át, vagy nem küldték vissza. Vámosi szerint a regisztrációnak nincs jogvesztő határideje, vagyis most nem esik el a neki járó EU-támogatásoktól az, akit az MVH nem tud nyilvántartásba venni. Ha azonban valaki az új rendszerbe a dotációk jövő évi (várhatóan május-júniusi) igénylési határidejéig sem jelentkezik be, nem juthat a közösségi és nemzeti dotációkhoz.

Az EU-s normák szerinti nyilvántartásba vétel második üteme e héten indul, és előreláthatólag két-három hétig tart. Az MVH most az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet (OMMI) nyilvántartásában szereplő 400 ezer állattenyésztőt igyekszik regisztrálni. A megbízott igazgató szerint egyelőre nem tudni, hogy az FVM-hivatali és az OMMI-s bázis mekkora átfedést takar, mivel az adatvédelmi szabályok miatt a két rendszert nem lehet összevetni. Ráadásul megkezdődik egy harmadik nyilvántartásba vételi fázis is, amelyben az MVH az egykori Agrárintervenciós Központ (AIK) 70 ezres adattárát veszi át. Erre lehetőséget nyújt, hogy az MVH az AIK teljes körű jogutódja lett.

Vámosi tájékoztatása szerint néhány tízezer lehet azoknak a száma, akik adatait egyik mai nyilvántartási rendszer sem tartalmazza. Nekik külön értesítés nélkül, önállóan kell jelentkezniük, amelyhez a megyei földművelésügyi hivataloknál kérhetnek majd regisztrációs lapokat. Az MVH mindent egybevetve 500 ezer gazdálkodó nyilvántartásba vételére készül. A regisztrációról igazolást állít ki, és azt a mezőgazdasági parcellaazonosító rendszerhez kötődő ügyfélblokkadatlappal együtt visszaküldi a termelőknek. Utóbbi dokumentum arra szolgál, hogy a gazdák feltüntessék, mely földeket művelik.

A területek beazonosításához az MVH a polgármesteri hivatalokban légi felvételeken alapuló térképeket függeszt ki, illetve az agrárkamaráknál és a falugazdászközpontokban is elérhetővé teszi a térképi információkat.

A gazdáknak a kitöltött lapokat december 20-ig vissza kell küldeniük az MVH-nak. Ha ezt nem teszik meg, a hivatal jövőre elvileg nem postázhatná számukra a dotációk tényleges igényléséhez szükséges kérelemcsomagot. Bár a hírek szerint az MVH a decemberi határidőt "rugalmasan" kívánja kezelni, a termelők máris módosítást sürgetnek.

Horváth Gábor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkára elmondta: mivel helyenként az áttekintő térképek sem készülnek majd el idő-

ben, a visszaküldési határidőt január végéig ki kellene tolni. A MOSZ a gazdák érdekében igényt tart arra is, hogy a térképeket megyei szervezetei is megkapják.





Hazafi László

-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.