Az újonnan csatlakozó országoknak jövő március 1-jén jelentést kell küldeniük Brüsszelbe a 2003-as államháztartási hiányukról és államadósságuk mértékéről - jelentette be egy varsói konferencián Pedro Solbes Mira pénzügyi biztos. A Cardiff-jelentéseknek nevezett dokumentumokat veszi alapul az Európai Bizottság (EB) akkor, amikor a túlzott deficit esetére az alapszerződésben rögzített eljárás beindításáról dönt. Az eljárások már közvetlenül a májusi csatlakozást követően megindulnak - mondta Solbes.
Az eljárások megindítását illetően sem lesz semmi megkülönböztetés a régi és az új tagok között - utalt némileg pikírten Solbes a jövőre csatlakozók egyik gyakran hangoztatott követelésére, a diszkriminációmentességre. Arra a kérdésre, hogy nem küld-e kedvezőtlen üzenetet a befektetők felé az egyenlő elbánás hangoztatása akkor, amikor ezekben a hetekben a túlzott német és francia deficit ügyében éppen a szankciókat előíró stabilitási paktum felvizezése zajlik, Solbes csak annyit válaszolt: "Remélem, végül győz a józan ész."
2003-ban a magyar államháztartási deficit a GDP 5,4 százaléka körül várható a piac előrejelzése szerint (lásd cikkünket az 5. oldalon), a PM pedig 4,9 százalékos hiányra számít. Ez alapján hazánk is biztosan számíthat a túlzott deficit esetén alkalmazandó eljárás megindítására, akárcsak Lengyel- vagy Csehország.
Kevésbé volt határozott és egyértelmű Solbes a varsói konferencián (amelyet egyébként az EB szervezett) az euró bevezetésének feltételéül szabott árfolyam-stabilitási kritérium értelmezésében. Mint mondta, a kritérium teljesítésének elbírálásakor az EB a gazdaság egészének fejlődését vizsgálja majd, egyfajta "átfogó képet" (overall picture) igyekszik majd alkotni. A konferencián szintén előadó Theodor Martens, az Európai Központi Bank (EKB) főosztályvezetője úgy fogalmazott, hogy az árfolyam stabilitásának kritériumát az EKB is ugyanúgy fogja alkalmazni, mint az eurózóna alapítói körének 1998-as kijelölésekor, vagy a görög csatlakozási kérelem 2000-es elbírálásakor. Ez szakértők szerint szintén átfogó elemzést jelent a gyakorlatban.
Mint ismert, Solbes néhány hónapja nagy vihart kavart azzal a bejelentéssel, hogy az árfolyam-stabilitási kritérium teljesítéséhez nem elegendő a középárfolyam körüli š15 százalékos sávon maradni két esztendőn át (ami az uniós árfolyam-mechanizmus, az ERM II. előírása), mert az EB ennél szűkebb, š2,25 százalékos sávot tart szükségesnek. Solbes egyik közeli munkatársa, az EB gazdasági és pénzügyi főigazgatóságán igazgatói posztot betöltő Alexander Italianer most a varsói konferencián egy kérdésre válaszolva úgy fogalmazott, hogy az új tagállamoknak nem kell választaniuk a szélesebb és a keskeny sáv között. "Lépjenek be az ERM II.-be jogilag a széles sávot választva, de facto pedig igyekezzenek a keskeny sávon belül maradni" - tanácsolta Italianer.
A konferencia résztvevőivel beszélgetve a VG tudósítója előtt ismét egyértelművé vált, hogy az új tagállamok igen eltérő céldátumokat jelöltek ki az euró átvételére. A költségvetési többletet és alacsony inflációt felmutató, nemzeti fizetőeszközének árfolyamát az euróhoz valutatanács formájában kötő Észtország például már 2006-ban be szeretné vezetni az egységes valutát, Magyarország 2008-ban kívánja megtenni ugyanezt, Lengyelország valószínűleg 2008-2009 folyamán (bár még hezitál), Csehország viszont csak 2009-2010 táján. "A legfontosabb azonban az, hogy teljesítsék a bevezetés kritériumait, nem pedig az, hogy mikor kerül minderre sor" - válaszolta lapunk kérdésére a konferencia utáni sajtótájékoztatóján Solbes. Nem tartotta kezelhetetlennek azt a helyzetet, hogy akár minden új tagállam más időpontban vezesse be az eurót. Mint mondta, főleg a tagállamokon magukon múlik, hogy mikor teljesítik a kritériumokat, ez pedig olyan országspecifikus tényezőktől függ, amelyek nem teszik sem lehetővé, sem szükségessé az időpontok összehangolását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.