BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bérnövekedés, fiatalok, termelékenység: így hat az MI a hazai munkaerőpiacra

A mesterséges intelligencia térnyerése nem elsősorban munkahelyeket szüntet meg, hanem a feladatok szerkezetét alakítja át – derül ki a Századvég friss elemzéséből. A magyar munkaerőpiacon ez különösen a fiatalabb korosztályok és a tudásalapú ágazatok számára hozhat bérnövekedést és termelékenységi ugrást, miközben a rutinszerű feladatok visszaszorulása új készségek elsajátítását teszi szükségessé a versenyképesség érdekében.

A mesterséges intelligencia (MI) a feladatok szerkezetét alapjaiban formálja át: a korábbi ipari forradalmakhoz hasonlóan ma is inkább a feladatok automatizálása zajlik, nem pedig a munkahelyek egyszerű megszűnése – derült ki a Századvég munkaerőpiacot is vizsgáló elemzéséből.

Big Companies Logos Mesterséges intelligencia MI munkaerőpiac
Az MI hatása: termelékenységi robbanás előtt áll a hazai munkaerőpiac / Fotó: NurPhoto via AFP

Mint írták, mértékadó elemzések szerint 2030-ra az EU-ban és az Egyesült Államokban a jelenlegi munkaórák akár 30 százaléka automatizálható lesz, amit főként a generatív MI gyorsíthat fel. Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy ez a folyamat nem egyenlő és nem egyforma mértékben érinti a munkavállalókat: a magas hozzáadott értékű, specializált szakmák, például

iránti kereslet várhatóan tovább nő, míg a monoton, adminisztratív és rutinszerű feladatokat végző foglalkozások – irodai adminisztráció, ügyfélszolgálat – visszaszorulnak.

Egy félmilliárd álláshirdetést vizsgáló, 15 országra kiterjedő jelentés kiemeli, hogy az MI-nek jobban kitett ágazatok

majdnem ötszörös termelékenységnövekedést tapasztalnak,

míg az MI-készségeket igénylő pozíciók akár 25 százalékos bértöbbletet is kínálnak a munkavállalóknak. Az MI hatása gyorsul, különösen a tudásalapú munkát végző szektorokban, ami a munkavállalóktól és a vállalatoktól is új készségek megszerzését és a készségalapú toborzást teszi szükségessé a versenyképesség megőrzéséhez.

A Századvég reprezentatív kutatása alapján megállapítható, hogy

a 18–29 évesek több mint fele (55,6 százalék) használ mesterséges intelligenciával támogatott megoldásokat munkája vagy tanulmányai során.

Ez közel 10 százalékponttal magasabb érték, mint a 30–39 évesek körében, 20 százalékponttal magasabb, mint a 40–49 évesek körében és közel háromszorosa az 50–59 évesek körében mért értéknek. A felhasználók leggyakrabban a ChatGPT-re támaszkodnak, illetve a böngészőkbe épített MI-megoldásokat alkalmazzák.

Kiderült mennyire bíznak a magyarok a mesterséges intelligenciában – ettől félünk leginkább

A magyarok több előnyt, mint hátrányt látnak az MI-ban. A mesterséges intelligencia kapcsán a lakossági tudást, attitűdöket és bizalmi szinteket egy friss kutatás térképezte fel.

A teljes képet vizsgálva megállapítható, hogy

a munkahelyek több mint felében – 55 százalék – engedélyezett az MI-használat, azonban ez jellemzően nem szabályozott módon történik.

A felsőfokú végzettségűek közel kétharmada – 63 százalék – használ munkája során valamilyen mesterséges intelligenciával támogatott megoldást, ez az arány a középiskolai végzettség esetén már csak 35 százalék, míg szakmunkások és nyolc általánost végzettek körében 20 százalék alatti.

Akik azonban kiemelkednek a mezőnyből, azok a tanulók:

kutatásuk alapján négyből három tanuló használ mesterséges intelligenciával támogatott megoldásokat, miközben a jelenleg teljes munkaidős állásban lévőknek csupán 35 százaléka.

A legnagyobb időmegtakarítási potenciált is a fiatal munkavállalók – 18–29 évesek – és a tanulók látják a mesterséges intelligencia használatában. Nem meglepő ezért, hogy az MI használata leginkább az iskolákban szabályozott, hiszen míg a tanulók 57 százaléka állítja, hogy iskolájában van erre szabályozás, addig a teljes munkaidős munkavállalóknak csak 35 százaléka. Figyelembe véve a fenti eredményeket,

jelentős termelékenységnövekedést valószínűsítenek az új munkavállalók fokozatos belépésével a munkaerőpiacra.

Az MI által generált termelékenységnövekedés potenciálisan jelentős GDP-többletet eredményezhet, ennek pontos mértéke azonban számos tényezőtől függ, mint például az MI alkalmazásának sebessége, a gazdaság szerkezete és az új technológiákhoz való alkalmazkodás képessége.

AI Chatbot Applications - Photo Illustration
Fotó: NurPhoto via AFP

A magyar munkaerőpiacra is hatással van a mesterséges intelligencia

A hazai GDP-hatás becslése előtt érdemes áttekinteni a témában készült nemzetközi kutatásokat. Az Egyesült Államokban az MI által vezérelt termelékenységnövekedés 2033-ig 2,5 százalékkal bővítheti a GDP-t, ami évi 0,25 százalékpontos növekedést jelent. Ami Európát illeti, az Európai Központi Bank szerint a mesterséges intelligencia gazdaságra gyakorolt hatásának mértéke nehezen számszerűsíthető, mivel jelentős bizonytalanság övezi az automatizálható feladatok körét, azok automatizálhatóságának mértékét, valamint az ezekből származó termelékenységi nyereséget. A Nemzetközi Valutaalap számításai szerint az MI-ből származó termelékenységnövekedés valószínűleg csak mérsékelt lesz Európában az Egyesült Államokhoz képest, elsősorban a túlszabályozás miatt.

A becslések tehát széles skálán mozognak, ami tükrözi a konszenzus hiányát az automatizáció lehetőségeiről és hatékonyságáról. Megvizsgálták a nemzetközi szakirodalom, gazdasági előrejelzések és a saját felmérésük alapján, hogy a mesterséges intelligencia a munkatermelékenység növelésén keresztül mennyivel képes növelni a hazai GDP-t.

Az elemzésben a GDP alakulását a foglalkoztatottak számának és az egy főre jutó termelékenységnek szorzataként modellezték. A foglalkoztatás jövőbeli pályáját az elmúlt évek munkaerőpiaci és demográfiai trendjei alapján határozták meg. A GDP várható éves növekedési ütemét saját makrogazdasági előrejelzésünk, illetve további banki és nemzetközi szervezetek előrejelzéseit figyelembe véve készítettük el 2030-ig, ezt követően, 2035-ig éves fix, átlagos bővülési ütemmel számoltunk.

A mesterséges intelligencia hatását az elemzésben elsősorban a munkatermelékenység növekedésén keresztül valószínűsíti a Századvég. Számításuk során figyelembe vették az MI-használók arányát korcsoportonként, a munkaerőpiaci résztvevők korcsoport szerinti megoszlását, a potenciális időmegtakarítást. Két szcenáriót vizsgáltak, egy konzervatív és egy optimista pályát.

Tanulmány: a mesterséges intelligencia felforgatja a pénzügyi szektort

A mesterséges intelligencia jelentős hatékonyságnövekedést és új üzleti lehetőségeket teremt a pénzügyi szektorban, különösen a banki működésben. Ugyanakkor fontos az etikus és felelős alkalmazása.

A GDP-re is hatással van az MI

Konzervatív becslésük szerint a mesterséges intelligencia által generált termelékenységnövekedés évi, akár 0,2 százalékponttal járulhat hozzá a gazdasági növekedéshez, míg az optimista forgatókönyv szerint ez akár 0,3 százalékpontos éves növekedési többlet is lehet.

Jól látható, hogy bár a nemzetközi szakirodalom jelenleg megosztott a mesterséges intelligencia használatából eredő gazdasági hatások becslését illetően, a jövő munkavállalói egyre nagyobb mértékben támaszkodnak az ilyen megoldásokra, és ebből jól számszerűsíthető termelékenységnövekedés következik. Ez alapján a várható gazdasági és munkaerőpiaci hatás is jelentős, ami további célzott kutatásokat és aktív szakpolitikai tervezést, valamint beavatkozást tesz szükségessé.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.