Folytatta május óta tartó emelkedését a leginkább figyelt német üzleti bizalmi index, az Ifo. A müncheni kutatóintézet konjunktúramutatója novemberben 95,7 ponton áll, ez nemcsak az októberi értéket (94,3), hanem az aktuális piaci várakozásokat (95) is meghaladta. Igaz, a vállalatok többsége továbbra is pesszimista (ezt a 100 alatti érték jelzi), de arányuk folyamatosan csökken. A mostani értéket meghaladó számot utoljára 33 hónapja közölt az Ifo.
A német gazdasághoz való szoros kötődése miatt az index a korábbi években pontosan prognosztizálta a magyar exportteljesítmény változását (lásd grafikonunkat). Amennyiben ez a mostani (reménybeli) trendforduló esetén is így van, akkor a következő két hónapban a kivitelünk folytathatja előző hónapi látványos emelkedését. (Szeptemberben a folyó fizetési mérleg adatai alapján a kivitel 7 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában regisztrált szintet.)
A javuló üzleti kilátásokat támasztja alá a mannheimi székhelyű Európai Gazdaságkutató Intézet (ZEW) felmérése is. A ZEW-index esetében is csaknem egy éve tart a trendszerű emelkedés.
A kedvező konjunktúraindexeket a múlt héten már a GDP-adatok is alátámasztották, az első fél év technikai recessziója után a harmadik negyed már újra (kismértékű) gazdasági növekedést mutatott.
Bár sok szakértő továbbra is gyengének ítéli a fellendülésre utaló jeleket Európában, az kétségtelen, az elmúlt három évben most látják a legnagyobb lehetőséget a trendfordulóra. Azzal kapcsolatban azonban, hogy a fellendülés mennyire lesz dinamikus, a legtöbb közgazdász egyelőre óvatos. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.