BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jó a hazai turizmus megítélése

A legtöbb jellemzőt tekintve átlagon felüli a magyar idegenforgalom színvonala - derül ki a nemzetközi szakmai szövetség, a World Travel & Tourism Council (WTTC) elemzéséből. Az uniós csatlakozás főként a környezetvédelmi előírások és más jogszabályok átvétele terén fog kihívást jelenteni.



A turizmus humán tényezőit, az infrastruktúrát, a technológiát, az ágazat emberi erőforrásait, továbbá a társadalmi környezetet és a jogszabályok nyitottságát tekintve egyaránt átlagon felülinek találtatott a magyar idegenforgalom a WTTC szakértői által. A tanács közelmúltban kiadott elemzése szerint különösen az infrastrukturális feltételek ki-

emelkedőek: ezen a téren - közvetlenül Ausztria mögött - a hatodik helyet foglalja el Magyarország a több mint kétszáz államot, turisztikai célpontot tartalmazó listán. A jó helyezés értékéből ugyanakkor sokat levon, hogy éppen ebben a kategóriában az országok kisebb része kapott pontszámot, legtöbbjüket megfelelő adatok hiányában nem tudta besorolni a WTTC.

A turizmus versenyképességét vizsgáló nyolc szempont közül kettőnél - ár-érték arány, illetve környezetvédelem - csupán az átlagos minősítéshez volt elég a magyar teljesítmény. A kelet-közép-európai térségben (Horvátországot és Romániát is ideszámítva) mindössze a környezetvédelem tekintetében nem áll dobogós helyen Magyarország.

A WTTC szakértői szerint egyébként az idén Laosz kínálja a legjobb ár-érték arányt a turistáknak. A technológia terén Finnország, a társadalmi környezetet illetően Norvégia, a szabályozórendszer nyitottsága szempontjából pedig Hollandia a világelső.

A nemzetközi szövetség listája igazolja, hogy Magyarország vonzó idegenforgalmi célpont az ár-érték arány tekintetében - kommentálta lapunknak a jelentést Székely György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium Turisztikai Hivatalának vezetője. Tisztában kell lenni azonban azzal, hogy a jövőben csak a szolgáltatások javításával párhuzamosan lehet emelni az árakat. A turizmus humán tényezői, az itt dolgozók szakmai és nyelvi felkészültsége ugyancsak kiemelkedő, ám az EU-csatlakozás e téren is további kihívásokat - újabb jogszabályok alkalmazása - fog hozni. A kormányzat az idén pályázat keretében támogatta a különböző oktatási intézményekben szervezett uniós felkészülést - mutatott rá.

A kormányzat felismerte a fenntartható turizmus fontosságát, és annak fejlődését jelentős eszközökkel segíti, mutatott rá Székely. Hozzátette: a legfontosabb cél, hogy az ágazatban dolgozók körében egyfajta környezettudatosság alakuljon ki. Ennek első jelei között a Magyar Szállodaszövetség Zöld Szálloda díját említette. A Nemzeti fejlesztési terv 2004-2006 közötti időszakra szóló regionális operatív programjában is kulcsszerepet kap a természeti és az épített környezet megőrzése - tette hozzá.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.