BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Műtárgybizniszben Anglia az első

A magyar műkereskedők egyetértenek abban, hogy Magyarország európai uniós csatlakozásával bővül a piac, de már nem tér vissza az elmúlt több mint tíz évben tapasztalt dinamikus növekedés.

A hazai műtárgykereskedelemre kedvezően hathat a csatlakozás, ha az európai uniós szabályok, törvények és szokások érvényesülnek Magyarországon is - mondta Nagyházi Csaba, a Magyarországi Műtárgy- és Régiségkereskedők Szövetségének elnöke, a Nagyházi Galéria tulajdonosa.

Az uniós szabályok tekintetében az adózás a központi kérdés, ugyanis Magyarországon szigorúbb a műtárgyak kereskedelmének adóztatása, mint Nyugat-Európában általában. A műtárgykereskedelmet nemcsak az EU átlagához képest magas, 25 százalékos áfa terheli, hanem az 5 százalékos művészeti járulék is. A műtárgyak másodlagos forgalmazásában fizetendő művészeti járulék legmagasabb kulcsa az Európai Unióban 4 százalék, de van olyan ország, ahol bizonyos értékhatár alatt ilyet nem is kell fizetni.

Míg Nyugat-Európában bizonyos összeghatár alatt nincs kiviteli engedély, addig Magyarországon még a néhány ezer forintos műtárgy külföldre szállítását is engedélyeztetni kell, ami nemcsak időt, de költséget is jelent, egyben, pedig versenyhátrányt a hazai műkereskedelem számára. Itthon minden 50 évnél régebbi műtárgy kiviteléhez engedély szükséges a Kulturális Örökségvédelmi Hivataltól. Annyit már sikerült 2001-ben elérni, hogy a Magyarországra hozott műtárgy vám- és áfa-terheit eltörölték.

Az uniós csatlakozással azonban az áfát ismét vissza kell állítani - mondta el Bánkutiné Hajdú Éva, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának miniszteri biztosa. Az Európai Unióban a magyarnál kedvezőbbek a kiviteli feltételek. Az EU-ban például a festményekre 150.000 euró, azaz 38,56 millió forint az értékhatár, grafika esetében pedig 15.000 euró, azaz 3,86 millió forint.

Az Európai Unióban egyébként a legliberálisabb a brit műtárgykereskedelem szabályozása. Nem véletlen, hogy az európai forgalom 70 százaléka az Egyesült Királyságban bonyolódik.

Az értéket tekintve a hazai kereskedelem is egyre inkább az aukciókra koncentrálódik. A becslések szerint 5-6 milliárd forintos éves forgalom 80-90 százalékát a műtárgy aukciók bevétele adja.

Polgár Árpád, a Polgár Galéria tulajdonosa szerint Magyarországon az árverések élénkebb piacot jelentenek, mint az unióban. A hazai árverőházak 70 százalékos eredménnyel dolgoznak, míg sok európai árverésén a felkínált tárgyak alig 50 százalékát ütik le. Polgár Árpád véleménye szerint Európában nemcsak túlkínálat van, de a gyűjtők is "telítettek", se a gyűjtők köre, sem a gyűjtemények nem gyarapodnak olyan ütemben, mint az elmúlt évtizedekben. A galériatulajdonos szerint Magyarország uniós csatlakozásával a piac ugyan bővül, de árnyalatnyi visszaesés várható, nemcsak az aukciókon, hanem a bolti műkereskedelemben is. Különösen a most szárnyaló XIX. és XX. századi magyar festők kerülnek a jelenlegihez képest hátrányosabb helyzetbe. Ezek, az aukciókon elért árakkal, nagyjából már a "helyükre kerültek". Ennek ellenére számítani lehet arra, hogy a nemzeti piac 5-10 százalékos felárat ad a nemzeti műtárgyakért, ahogyan az Európában szokásos. Az uniós csatlakozás elsősorban a nemzetközi piachoz képest alulértékelt műtárgyak, köztük a kisebb magyar mesterek árát viheti fel - vélekedett Polgár Árpád.

Egyes műkereskedők úgy látják, hogy túlkínálat van a hazai műtárgy piacon, mások keveslik az újabb műtárgyak felbukkanását. Egy biztos, Magyarországon az Európai Unió tagállamaiban szokásosnak a többszöröse, közel 400.000 védett műtárgy van, azaz ezeket nem lehet hosszabb időre, vagy véglegesen külföldre szállítani, ami korlátozza az értékesítést is. Ez az uniós csatlakozás után is így lesz, mert a nemzeti szabályok érvényesek az EU tagállamokban, Brüsszel ezt nem szabályozza.

A kereskedők részben a túlzottan sok védett műtárgyban látják a műkereskedelem fejlődésének gátját, van aki viszont éppen ellenkezőleg.

Bánkutiné Hajdú Éva szerint is indokolatlanul sok a védett műtárgy az országban és ez akadályozza az egészséges műtárgypiaci forgalmat. A védett műtárgyak nem feltétlenül szűkítik a magyar művek műtárgypiaci kínálatát, de ez csak olyan művek esetében igaz, amelyek legjobb áron Magyarországon értékesíthetők. Ebben az esetben ugyanis eredetigazolást is jelent a védettség, ami növeli a műtárgy értékét. A védettséggel járó tulajdonosi kötelezettséget viszont nem kompenzálja a szűk körű, de csak adható ellentételezés.

A hazai múzeumok három éve ígérik a védett műtárgyak védettségének felülvizsgálatát - mondta Nagyházi Csaba. A műtárgykereskedők szövetsége ugyanakkor már tíz éve azért küzd, hogy a védettségnek legyen gazdaságilag érzékelhető előnye. A szövetség elsősorban adó- és örökösödési adókedvezményt tartana elképzelhetőnek. (MTI)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.