BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy lemaradás a bérekben



Az 1995-2001-es időszak alatt a tagjelölt országok közül pusztán Cipruson és Máltán haladta meg az éves átlagos bruttó bér a 14 EU-tagot és Svájcot tartalmazó lista legalján szereplő Görögország és Portugália adatait - derül ki az Eurostat most kiadott jelentéséből. 2001-et tekintve a magyarországi keresetek a cseh és a szlovák szintet meghaladták ugyan, a lengyelországitól azonban már több mint kétezer euróval maradtak el (legalábbis a hivatalos valutaárfolyamon átszámítva), és a hetedét sem érték el az uniós éllovas Nagy-Britannia és Dánia béreinek.

Hazánkban a vizsgált öt év alatt az átlagos éves bruttó bér euróban számolva ugyan 73 százalékkal emelkedett, de vásárlóerő-paritáson a növekmény csak 32 százalékos. A vásárlóerő-paritás alapján felállított listát a teljes időszak alatt Luxemburg vezette.

A 2000. évi részletes iparági adatok szerint a keresetek általában a vendéglátóiparban a legalacsonyabbak - Portugáliában 8555, Bulgáriában 908 euró -, míg a pénzügyi szektorban a legmagasabbak: Nagy-Britanniában 57 646, Máltán pedig 22 032 euró. Érdekes kivételt jelent Ciprus, ahol a legmagasabb jövedelmeket az oktatás területén lehet elérni. Belgiumban és Franciaországban az energiaipari, Dániában és Hollandiában a bányászati dolgozók, Svájcban pedig a köztisztviselők keresnek a legjobban.

A vizsgált országok mindegyikére jellemző, hogy a nők teljes munkaidőre számított bére elmarad a férfiaké mögött. Az eltérés a tagországok közül Nagy-Britanniában a legnagyobb, ahol a nők átlagosan csak a férfiak fizetésének 68 százalékát kapják meg (az ágazatok összességére számított átlagról, nem azonos munkakörben elért fizetésekről van azonban szó). Svédországban ez az arány 68 százalékos, míg a tagjelöltekre számított értékek a ciprusi 69, illetve a litvániai és a magyarországi 81 százalék között változnak. Egyedülálló jelenség viszont, hogy Magyarországon az építőiparban a nők 6 százalékkal többet keresnek, mint a férfiak (ez vélhetően azzal magyarázható, hogy az építőiparban dolgozó nők többnyire nem roszszabbul fizetett fizikai munkát végeznek). A pénzügyi szektorban a nők fizetése mindöszsze 56 százalékát éri el a férfiakénak; a szélső értékek 50 százalékpontos eltérése a legnagyobb a vizsgált országok között. (BÁ)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.