Tegnap 50,5 milliárd forinttal emelkedett tovább a 2004-es költségvetési törvényjavaslat pénzforgalmi hiánya az elfogadott módosítások következtében - derült ki tegnap az Országgyűlésben. A jövő évi deficit a pénzforgalmi kimutatások szerint ezzel már túllép az erre az évre tervezetten is, vagyis meghaladja a GDP 4,5 százalékát. A hiánynövekedés azonban nem mutatható ki az unióban használt, eredményszemléletben készülő ESA '95 költségvetési módszertan szerinti egyenlegen.
László Csaba pénzügyminiszter tegnap a 2004. évi költségvetési vita zárszavában hangoztatta: a kabinet csak olyan javaslatokat támogatott, amelyek nem növelték az államháztartás éves hiányát a GDP-hez mérten 3,8 százalék fölé. László elmondta: a kormány mindent megtesz a megromlott egyensúlyi helyzet javítására, emellett a jövőt is szolgáló beruházásokon és nem a fogyasztás erőteljes növelésén keresztül próbál a GDP növekedési ütemére hatni - fogalmazott a pénzügyminiszter.
Cáfolta az ellenzék korábbi felvetését, hogy az önkormányzatok nem jutnak elég pénzhez, kiemelte: azok bevételei az előző évhez képest 10,6 százalékkal nőnek. Pozitívumként említette a kis- és középvállalatok támogatását, a lakásfenntartás dotálási rendszerének kiterjesztését, a helyi közforgalmú közlekedés normatív támogatásának bevezetését. A kormánypárti képviselők javaslatára 26,7 milliárd forint átcsoportosításával új állami pénzalap, a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap jön létre. Tízmilliárd forinttal nő a közszolgálati média-részvénytársaságok előirányzata.
Az Országgyűlés tegnap "csúcsokat" döntő szavazási procedúrát tartott a jövő évi büdzsé tervezetének főszámaihoz benyújtott több száz módosító indítványról, ezek közül a koalíciós többség csak a kormány által is támogatott 500 javaslatot fogadta el. A büdzsé részletes vitáját a jövő héten újra megnyitják, majd a fejezeteken belüli átcsoportosításról döntenek a december 8-ával kezdődő héten, azt követően pedig, december 15-én tartják a törvénytervezet zárószavazását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.