BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szeged magára talált az új évezredben

Több évtizedes várakozás után folytatódhat az M5-ös autópálya építése Szeged érintésével, s ez megteremti a lehetőséget, hogy a város be tudja tölteni a gazdasági és tudáskapu szerepét - fogalmaz Botka László polgármester.



z Hogy értékeli az utóbbi hetek sztrádafejleményeit?

Tíz év óta ez az első olyan kormánydöntés, amely határozottan fogalmaz a kérdésben, és a megvalósításhoz szükséges forrást is megnevezi. Az autópálya 2004- 2006 között épül meg Szegedig, és a továbbépítési tendert még az idén kiírják.



z Érzékelhető-e kedvező változás a befektetői érdeklődésben Szegeden?

Igazi áttörésre az első munkagépek startjakor lehet számítani. Ám egyfajta kedvező trend már most érzékelhető. Az itteni gyárak, üzemek várakozásaira utal: többségük fejleszt. A szegedi fonalfeldolgozó az idén 327 fővel bővítette foglalkoztatottainak számát; a Pick szegedi gyárában új üzemcsarnok épült, és több mint 150 fővel nőtt az alkalmazottak száma; a korábban bezárt konzervgyár területén négy betelepülő cég közel 400 új munkahelyet hoz létre.



z Szeged az EU-csatlakozást követően felértékelődik. Az önkormányzat hogyan segítheti a lehetőségek jobb kihasználását?

A befektetők számára vonzóbbá és versenyképesebbé kívánjuk tenni a várost. A gazdaság dinamizálását a földrajzi előnyökre, az innovációra építjük. Két ágazatban jók az adottságaink, a logisztikában és a biotechnológiában. A város beruházási és egyéb programokkal teszi vonzóvá és versenyképessé e két ágazatot országon belül és a délkelet-európai nemzetközi régióban. A Tisza-parti város vezeti a rangsort az MTA 22 megyei jogú város innovációs képességét vizsgáló legújabb kutatásai eredményei alapján.



z Melyek a fő erősségek?

A biotechnológiai és a genetikai kutatások. Az élettudományok területén több mint ezren dolgoznak, gyógyszerkutatási, humángenetikai és növénynemesítési területeken. Eddig többnyire olcsó pénzen felvásárolva Nyugaton hasznosultak a szegedi új találmányok, k+f eredmények. Célunk a technológiai transzfer, szeretnénk itt létrehozni egy erős, tudás alapú gazdaságot. Ennek érdekében hozott létre közös konzorciumot a városi önkormányzat az MTA-val, a Szegedi Tudományegyetemmel. Várjuk a befektetőket a helyi tudományos eredmények hasznosítása területén is. A biopolisz működési költségeit a város magára vállalta.

z Logisztikai téren milyen terveik vannak?

A Szegedi Logisztikai Szolgáltató Központ részére egy több 45 hektáros területet vásárolt az önkormányzat állami támogatással. A telek egyik oldalára az M5-ös lehajtószakasza csatlakozik, a másik oldala a vasúti ro-la terminállal van összeköttetésben. A területet a város a befektetők számára igen kedvező feltételekkel értékesíti. Módosítottuk a helyi adórendeletet is, a munkahelyteremtést kiemelten preferáljuk.



z Mire költhet az önkormányzat?

A legjelentősebb beruházás: az ISPA program keretében 2006-ig 253 kilométer csatorna épül a városban 11 milliárd forintból, s új szennyvíztisztító és gyűjtőcsatorna is létesül. Jövőre várhatóan indul a hulladékgazdálkodási program, szintén brüsszeli támogatással. Márciusra elkészül a muzeális értékű Anna kúti gyógyfürdő felújítása. Kezdődik a Kisszínház építése, amelynek keretében egy 28 lakásos önkormányzati bérház is létesül. Megújul a városi kórház épület. 280 millió forint állami támogatás segítségével felújítják a Vasváry Pál Közgazdasági Szakközépiskolát. S több út- és városfejlesztési program indul.



z Az idén 10 százalékkal nőtt a városba látogató turisták száma. Számítanak e ilyen, az országos átlagot meghaladó dinamikára a jövőben is?

Jövőre még több látogatóra számítunk. A tavaly jelentősen kibővített programsorozat mellett ugyanis Szeged 2004-ben nagyszabású európai fesztivált rendez. Az árvíz utáni újjáépítés 125 éves évfordulóját ünnepeljük, meghívtuk az abban Szegedet segítő európai városokat, Berlint, Rómát, Párizst, Bécset, Londont és Brüsszelt.



z Mit jelent az önkormányzat számára a Szegedi Tudományegyetem?

A lehető legszorosabb együttműködésre törekszünk az intézménnyel, amely a város egyik legnagyobb foglalkoztatója. Az egyetem meghatározza városunknak nemcsak a múltját, de a jövőjét is. Az egyetem új rektorával, Szabó Gáborral megegyeztünk, a jövőben összehangoljuk a fejlesztési elképzeléseket. A képzési profilok bővítésével tovább nő az egyetemi hallgatók száma, ami újabb beruházásokat generál. A városfejlesztésben figyelembe vesszük az egyetem igényeit is. Állandó munkacsoportokat hoztunk létre. Az Ady téri egyetemi beruházás keretében a városi kongresszusi központ program is megvalósul, s közös célunk az egyetem Dugonics téri főépületének rekonstrukciója is.



z Milyennek szeretné látni a várost a ciklus végén?

Bizakodónak, hiszen a város mögött egy meglehetősen nehéz évtized áll, ami rányomta bélyegét az itt élőkre is. Az autópálya és más fejlesztések alapján most úgy tűnik, Szeged egy magára találó, újjászülető város lesz, ahol jó élni és tanulni, ahová befektetőként és turistaként egyaránt érdemes utazni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.