BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szőlőkivágás uniós pénzből

Az uniós csatlakozás számos követelményt támaszt a magyar szőlészet és borászat számára is, ezekről nyilatkoztak a legérintettebbek, többek között Tokaj-Hegyalja borvidék képviselői.

Magyarország az Európai Unióba 93 ezer hektár regisztrált szőlőterülettel lép be. Az uniós szabályozásból eredően a szőlőterület nagysága a belépés időpontjától számítva nem növekedhet. A regisztrált területeken kizárólag ültetvény felújítás és korszerűsítés lehetséges a jelölt területnagyság keretein belül, a kivágott ültetvények új telepítésekkel pótolhatók uniós támogatással - mondta Kiss László, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke.

Jelenleg a művelt ültetvények közel 60 százaléka 20 év feletti, ezért Magyarország a termelés alapjait tekintve jelentős hátránnyal csatlakozik a nagy európai szőlőtermelő országokhoz. Az elkövetkező években jelentős, országos méretű szőlőrekonstrukcióra, évi 5-6 ezer hektár új ültetvény kialakítására lenne szükség. Ez ellen hat az ágazat alacsony jövedelemtermelő képessége és az, hogy az uniós támogatás mértéke átlagosan alacsonyabb, mint a jelenlegi nemzeti szőlőtelepítési támogatás. Az Európai Unió a szőlőkivágást is támogatja, de a támogatással kivágott ültetvényt nem lehet újra telepíteni - hangsúlyozta.

Mindezek együtt előreláthatóan az összes magyar szőlőterület csökkenését fogják eredményezni - mutatott rá Kiss László.

Nagy valószínűséggel belföldön megnő a piaci szereplők száma. Ez azonban nem fogja felborítani a magyar borpiacot, mivel az elmúlt években is lehetőség volt körülbelül 170 ezer hektoliter EU-ból származó bor vámmentes importjára, ebből azonban az ország - több évre visszamenően - átlagosan csak 30 százalékot használt ki - mondta.

Kiss László a sátoraljaújhelyi központú Tokaj Kereskedőház vezérigazgatójaként elmondta: a Tokaj-hegyaljai történelmi borvidék szőlőterülete az Európai Uniós belépéskor mintegy 5400 hektár lesz, az ültetvények állapota, kezeltsége, életkora megfelel az országos helyzetnek.

Hegyalja területének felén 20-25 éves életkorúak a szőlők, jelentős nagyságrendűek a korszerűtlen térállású, alacsony tőkeszámú, kedvezőtlen fekvésben elhelyezkedő, magas minőségű szőlőtermelésére kevésbé alkalmas ültetvények - folytatta. Ebből eredően tehát a jövő fontos feladata a kedvezőtlen területeken található szőlők kiváltása új telepítésekkel, a jelenleg szőlőtermelésre nem használt legjobb napsütötte dűlőkben.

Véleménye szerint, mivel az uniós támogatás mértéke átlagosan alacsonyabb a jelenlegi nemzeti támogatásnál, valamint a borvidéken rendkívül magas a beruházási költség, arra lehet számítani: az elkövetkező időszakban a maximálisan lehetséges 5400 hektáros terület csökkenni fog.

A Tokaji bornak olyan évszázados piacai kerülnek be az EU-ba, mint Lengyelország, Szlovákia, Csehország. Ez megkönnyíti a borkülönlegességek exportjának bővítését. Kiss László megítélése szerint gyarapodni fog a Tokaji borok értékesítési lehetősége, főleg ha az állam is megfelelő pénzeszközökkel támogatja a marketinget. A Tokaji borok sikere előnyösen hat valamennyi magyar bor értékesítési esélyeire, jelentős szerepe lehet az országimázs javításában.

A borvidék egyik legtekintélyesebb - külföldi tulajdonban lévő - borgazdasága, a tolcsvai központú Tokaj-Oremus Szőlőbirtok és Pincészet ügyvezetője, Bacsó András pozitívumként minősítette a borászat számára az uniós csatlakozást.

Úgy vélekedett, hogy több előny származhat a Tokaj-Hegyalján gazdálkodók részére az uniós csatlakozásból egyrészt közvetlen a csatlakozás után, illetve közép- és hosszútávon is, amely előnynek csak kis része látható jelen pillanatban.

Szakvéleménye szerint a már tagországok részéről mindenképpen nőni fog az érdeklődés egyrészt Magyarország, mint új tag, másrészt az itt előállítható különleges termékek, például a Tokaji borok iránt.

A tagországokban megtalálható az a vásárlói kör, amelynek pénze és igénye van az olyan magas minőségű termékekre, mint amilyen a tokaji aszúbor. Jelentősen csökkeni fognak azok az adminisztrációs és bürokrata formai kellékek, amelyekkel jelen pillanatban lehet exportálni borokat az EU-ba.

Könnyebben, egyszerűbben, különösebb adminisztráció nélkül és nagyobb kínálati piacról lehet majd kiválasztani a beszállítókat, így a felhasznált segédanyagokat és csomagolási anyagokat - mondta. Az Európai Unió országaiból kiszámíthatóan erősödik az érdeklődés az általános turizmus és a borturizmus iránt, amely végső soron hozzájárul a borvidék megismeréséhez, a tokaji borok népszerűsítéséhez, végső soron javítja az egyre kiválóbb minőségű tokaji borok eladhatóságát. (MTI)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.