Az Amerikai Egyesült Államok által a kínai fehérneműre és egyéb ruházati termékekre kivetett védővám minden jel szerint a jövő ősszel esedékes amerikai elnökválasztást megelőző csatározás első momentuma. Bár a Kongresszus elégedetlenségét az egyre növekvő amerikai-kínai kereskedelmi deficit várhatóan nem éppen csillapítja majd, azonban a két ország közös stratégiai céljai, elsősorban az észak-koreai nukleáris válság, valószínűtlenítik egy esetleges kereskedelmi háború kialakulását.
Az amerikai vezetés minden bizonnyal nem helyez a közeljövőben túlságosan nagy nyomást Kínára a jüan leértékelését illetően, hiszen nem volna szerencsés, ha az eljövendő választások republikánus-demokrata konfliktusa középpontjában Kína, és a vele folytatott kereskedelmi vita állna. Emellett Kínának sincs túl sok jogalapja a tiltakozásra, hiszen a 2001-es WTO csatlakozás alapdokumentuma 2008-ig lehetőséget ad vámjellegű korlátozások bevezetésére a textiliparban, hiszen Kína előre láthatóan a megjelölt időitervallumban megkétszerezi részesedését a világpiacon. Amennyiben az USA túlzottan protekcionista magatartást tanusítana, minden valószínűség szerint ezzel saját gazdaságának növekedését lassítaná, azonban azt - japán példából okulva - Kínának sem nézik el, hogy lassan, és részlegesen nyitja csak meg piacait. (Reuters)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.