BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vagy csődbe mész vagy keletre

Ha egyszercsak az angliai cipők fognák magukat és visszamasíroznának gyártási helyükre, hosszan kígyózó sorban figyelhetnénk őket, amint azok megérkeznek egy poros fennsíkra valahol Dél-Kínában. Velük mehetnének rögtön a zoknik is, de emellett milliószámra a játékok, édességek, mikrohullámú sütők, hűtők, és egyéb háztartási gépek. De itt nem állunk meg: autóalkatrészek, biotechnológiai termékek, magas hozzáadott-értékú áruk tömege követné a sort, és érkeznének meg a Gyöngy-folyó deltájába, Kantonba.

A legújabb Kínába kivándorolt termék a Dr Martens. A méltán híres angliai bakancsokat ettől az évtől kezdve már nem a cég northamptoni gyárában készítik, hanem egy kantoni repülőgéphangár méretű gyárban, ahol a kínai munkások az angliai bérek tizedéért dolgoznak.

A gyárat a világ legnagyobb cipőgyártója, Pou Chan vezeti, akiről nem biztos, hogy minden brit hallott, mégis nagy eséllyel viseli lábán termékét, egy Reebokot, egy Adidas-t, Nike-t, vagy Pumát.

Nem a cipőgyártás az egyetlen ágazat, mely keletre vándorolt az évek során. Viszont ennél érdekesebb, hogy sokan mindezt rejtve teszik. Így ma a gyártósorról legördülő Roverek közel 20 százaléka Kínában készül, vagy a nevében még alpesi szárított gyümölcs és gabonapehely is sokkal inkább Kínában kerül feldolgozásra, mióta a Chaucer Foods ott vetette meg lábát. Leginkább a luxus márkák takargatják termékük származási helyét, hiszen számukra ez nem jó marketing. A cégek azonban vajmi keveset tehetnek, azon kívül, hogy követik társaikat keletre. (Reuters)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.