BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Válság tört ki a paktum körül



Törvényhozási, igazgatási és pénzügyi intézményeken, ideológiai orientációkon, pártokon és politikusok csoportjain keresztül húzódik cikcakkban az a törésvonal, amely a stabilitási paktum hét eleji felfüggesztése nyomán szeli ketté az Európai Uniót. Az egyezmény életben tartásának kilátásaira sötét árnyékot vet, hogy Párizs és Róma máris nyíltan beszél egy revízió szükségességéről.

A paktum felfüggesztéséről szóló keddi döntés tanulságait összegezve a Financial Times megállapítja, hogy Francia- és Németország megmenekült a nyílt meghurcoltatástól, a költségvetésének Brüsszelből való menedzselése miatti szégyentől. A lap szerint azonban ennek óriási ára van: a közvélemény által korábban vasszabályként nyilvántartott stabilitási egyezményről valójában kiderült, hogy a funkciója nem több, mint önkéntes vállalás. Az OECD vezető közgazdásza arra figyelmeztetett, hogy most kell megfizetni a konjunktúra idején elmulasztott reformok miatti hatalmas árat. A súlyos - a leendő új tagokat is érintő - döntésről Járai Zsigmond MNB-elnök kijelentette, hogy az "felveti a kérdést, az EU-hoz csatlakozó államoknak kell-e tartaniuk magukat a stabilitási paktumhoz". Leszek Miller lengyel miniszterelnök pedig arra figyelmeztetett, hogy ide vezethet az, ha a nagy államok döntései kiemelkedő súllyal esnek latba.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.