Noha Japán egészen a 2000-es évek elejéig domináns szerepet foglalt el a napelemek gyártásának piacán, 2005 után fordult a kocka és Kína az ellátási lánc minden lépcsőjében megelőzte a szigetországot, így ma már a termelés minden fázisában a világpiac több mint 80 százalékát uralja.
Japán a perovszkit napelemek fejlesztésével igyekszik felvenni a versenyt, mely hússzor vékonyabb, tízszer könnyebb és hajlékonyabb, mint a jelenleg elterjedt poliszilikon technológiával készült napelemek. A japán gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztérium is áldoz az idei oszakai világkiállításon is bemutatott technológia fejlesztésre és elterjesztésére, mely újra felteheti az országot a napenergia térképére.
A Nikkei írása szerint a perovszkit több nagy előnnyel is jár a szigetország számára, mely nagy népsűrűsége és sok hegye miatt kezd kifutni a napelemek elhelyezésére alkalmas területből is. A filmrétegnyi vastagságú, könnyebb perovszkit ugyanis akár falakra, ablakokra is feltelepíthető, így megsokszorozhatja az alkalmas területeket is. A 2009-ben felfedezett technológia ugyan még gyerekcipőben jár, de a Sekisui Chemical már az idei évben kereskedelmi szerződéseket kötne, és
2027-ben a tömeggyártást is megkezdené egy 310 milliárd jenes (720 milliárd forint) beruházás eredményeként.
Az épülő gyár, melynek felét az állam fizeti, évi 1 GW napelem előállítására lehet képes. A jelenlegi, poliszilikon napelemek hatásfoka mintegy 20 százalék körül mozog, míg a Sekisui perovszkit napelemei 15 százalékra képesek, bár laboratóriumi körülmények között már a 30 százalékot is megközelítették. A japán kormány az újfajta napelemek elterjedését egy 5 milliárd jenes (11,6 milliárd forint), helyi önkormányzatoknak szóló alappal is segíti.
A technológia másik nagy előnye Japán szempontjából, hogy fő alapanyaga a jód, aminek Chile mellett Japán az egyik legnagyobb termelője, míg a poliszilikon gyártását szinte teljesen leuralta Kína. További előnyt jelenthet az is, hogy a perovszkit napelemek fejlett anyagtudományi folyamatokat és precíziós gyártást igényelnek, ami megelőzheti a technológia kommodifikálódását, így Japán megőrizheti technológiai előnyét.
Noha a pervoszkit napelemekkel kapcsolatos tudás jelentős része nyilvános, hiszen a fejlesztések zöme akadémiai körökben történt, a Panmasonic ezen technológiával foglalkozó vezetője szerint ez nem feltétlenül baj, hiszen a gyártás nem könnyű, inkább a főzésre hasonlítható. Hiába az edény és az alapanyagok, a végeredményben döntő szerepet játszik a szakács tudása is.
Mindez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy Kína figyelmét nem keltette fel az új alapanyag, ám a kínai napelemes cégek, mint a Jinko Solar vagy a Longi inkább a tandem technológiában gondolkoznak, amikor a hagyományos napelemet vonják be perovszkit filmmel, növelve annak hatékonyságát. A Jinko januárban így képes volt 33,84 százalékos hatásfokú napelemet is létrehozni, ami jelentősen magasabb a hagyományos poliszilikonos napelemek teljesítményével.
A Wood Mackenzie tanácsadó cég szerint
a kínai cégek már csak azért sem fognak az önálló provszkit napelemek irányába mozdulni, mert óriási poliszilikonos kapacitásokat építettek ki,
olyannyira, hogy az iparág ma már jelentős túlkapacitással rendelkezik, miközben jelentős veszteségeket halmoz fel az öldöklő versenyben.
A tandem technológiában rejlő lehetőségeket azonban a japán gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztérium is elismeri, hiszen az öregedő, régebbi napelemek hatékonyabbra cserélése is óriási üzletet jelenthet. Ezért a tandem napelemek az ország Zöld Innovációs Alapjának célkitűzéseiben is helyet kaptak és már idén juthat pénz azok támogatására, célként kitűzve a 2030-as tömeggyártást.
Iparági szakértők szerint ahhoz, hogy a tandem napelemek előtt sokan a filmrétegnyi perovszkit mellé tegyék le a voksot, az árak csökkenésén keresztül vezethet az út. A Japán Energiagazdasági Intézet egyik kutatója szerint ehhez az kell, hogy a perovszkit napelemek annyira olcsók legyenek, mint a kínai, poliszilikon-alapú napelemek, ám a kormányzati tervek egyelőre 2040-re a 10 jen/kW árat tűzték ki, noha a globális átlagárak már most is 5-6 jen/kW-ál járnak, a legolcsóbb napelemek pedig már akár 2 jen/kW árat is elérik.
A Boston Consulting Group szerint azonban a perovszkit napelemek piaca 2040-re már a 10 jen/kW áron is elérheti az 1196 GW globális keresletet,
miközben jelenleg világszerte 1856 GW napelemet állítottak fel. A japán vállalatoknak most a tyúk vagy a tojás problémáját kell megoldaniuk, hiszen az olcsó gyártáshoz tömeges keresletre van szükség, viszont a tömeges kereslet csak akkor jelentkezik, ha már olcsó a gyártás. Ennek a helyzetnek az áthidalására állami támogatás szükséges, remélve, hogy a tömeggyártással járó méretgazdaságosság elhozza a szükséges mértékű áresést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.