Fokozhatja az egykori Szovjetunióhoz tartozott egyes országok marginalizálódását az EU bővítése, mert a nemzetközi gazdaság perifériájára kerülhetnek, viszonylag kevés külföldi befektetéssel és kevés lehetőségggel a törvényes migrációra - idézi az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank jelentését a volt kommunista országokról a Financial Times. A bank orvosságként azt javasolja, hogy a volt nagy kommunista államok - élükön Oroszországgal, Ukrajnával és Kazahsztánnal - integrálódjanak a nemzetközi gazdaságba, nevezetesen a Kereskedelmi Világszervezethez való csatlakozással, vagy a kisebb országok fokozottabb regionális együttműködése útján.
Willem Buiter, a bank vezető közgazdásza az EU-t, az Egyesült Államokat és Japánt is sürgette, hagyjon fel "arcátlan protekcionista módszereivel" a mezőgazdaságban, és engedje a szegényebb országokat, hogy kiaknázzák exportképességüket.
A jelentés meglehetősen kedvező képet fest a régió lehetőségeiről, növekedésük, amely harmadik éve felülmúlja a világgazdaságét, elérheti a 4,7 százalékot. A leggyorsabban a volt Szovjetunióban Oroszország nő, amely 6,2 százalékra számíthat. Ezzel szemben a közép-európai és a balti országok 3,3, a délkelet-európaiak 3,9 százalékos növekedésre számíthatnak az idén. Jövőre a bővülés nagyjából hasonló ütemű lesz. De a volt Szovjetunió területén 5 százalékra süllyed, míg Közép-Európában és a balti országokban 4,2, Délkelet-Európában 4,7 százalékos növekedés várható. Az is aggasztó, hogy az újonnan csatlakozó államokban a közigazgatás javítása nélkül a Brüsszelből kapott pénzek elpazarlódnak vagy eltűnnek. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.