BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vesztésre álló generikus gyártók



Néhány nappal a kulcsfontosságú európai parlamenti szavazás előtt egy holland EP-képviselő és az Európai Generikus Gyógyszergyártók Szövetségének főigazgatója ismételten felhívta a figyelmet a végleges elfogadás előtt álló új uniós gyógyszerszabályozás veszélyeire. Az eredeti gyógyszerek törzskönyvi adatvédelmét több évvel kiterjesztő irányelv legnagyobb vesztesei az olcsóbb gyógyszereket fogyasztó csatlakozó országok lennének.

Az Európai Parlament környezet-, fogyasztóvédelmi és egészségügyi bizottsága csütörtökön készül szavazni az új átfogó gyógyszerszabályozásról, amely bevallottan az innovatív gyógyszeripar versenypozícióit igyekszik erősíteni a származtatott (generikus) termékek előállítóival szemben. Mint ismert, a jelölt országokban, így hazánkban is, a gyógyszeripar döntően generikus termékeket gyárt.

Dorette Corbey holland képviselőnő, az elfogadásra váró határozattervezet harsány ellenzője a Világgazdaság kérdésére hétfőn reményének adott hangot, hogy a parlamenti bizottság mindaddig nem szavaz a kérdésben, ameddig nincs meggyőződve a jogszabály várható hatásáról a csatlakozó országokban. Corbey néhány nappal ezelőtt egy a jogszabályjavaslat hatásait elemző tanulmány átadására kérte az Európai Bizottságot, elmondása szerint azért, mert felbőszítették azok a brüsszeli vélemények, amelyek a problémák felnagyításával vádolták meg a csatlakozó országokat. Greg Perry, az Európai Generikus Gyógyszergyártók Szövetségének főigazgatója ugyanakkor arra emlékeztette lapunkat, hogy a bizottság soha nem készített hatástanulmányt javaslatainak várható következményeiről.

Corbey és az EP-ben megfigyelői státust élvező csatlakozó országokbeli törvényhozók intenzív lobbizása ellenére megfigyelők nem sok esélyt jósolnak az asztalon lévő jogszabályjavaslat leendő tagok számára kedvező módosításának. A Magyarország által különösen sérelmezett rendelkezés a jelenlegi 6 évről alapesetben 10, bizonyos esetekben pedig 11 évre terjesztené ki az innovatív (eredeti) gyógyszerek törzskönyvi adatvédelmét. A jóval olcsóbb generikus termékeket így csak a hosszabb adatvédelmi időszak lejártával, jelentős fáziskéséssel lehetne piacra dobni.

A meghosszabbított szabadalmi védelem elsődleges kárvallottjai azok a csatlakozó országok lennének, ahol a generikus gyógyszerek aránya a 70 százalékot is eléri a hazai piacon. Magyar szakértők az új szabályozás egészségbiztosítási alapnál jelentkező pluszköltségeit éves szinten 12 milliárd forintra becsülik, és azt állítják, hogy a lakosság orvosságokra fordított kiadásai is évente 3 milliárd forinttal növekednének. Ez a becslés még nem is veszi figyelembe azokat a többletköltségeket, amelyeket a generikus készítmények késleltetett bevezetése okozna. Lengyel számítások szerint a törzskönyvi adatvédelem minden egyes évvel való meghosszabbítása 370 millió euró többletköltségekkel jár. A gyógyszerkassza és a lakosság mellett a generikus termékekre szakosodott hazai gyógyszeripar lenne az új gyógyszerszabályozás nagy vesztese. A jelenlegi tagállamokat azonban hidegen hagyták leendő partnereik észrevételei, amelyeket a jogalkotás korábbi szakaszaiban teljesen figyelmen kívül hagytak.

Az innovatív gyógyszeripar brüsszeli szócsöve, az Európai Gyógyszeripari és Gyógyszergyártói Szövetségek Föderációja (EFPIA) szerint ugyanakkor nem lehet előre megmondani, hogy a mostani rendelkezéseknek 10 év múlva mi lesz a gazdasági hatásuk a csatlakozó államokban. Az EFPIA azt az állítást is cáfolja, hogy a módosított adatvédelmi szabályok katasztrofális hatással lesznek a közegészségügyre a jövőre taggá váló országokban.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.