BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Amerikai feketelista

Az Egyesült Államok "biztonsági érdekeire" hivatkozva az amerikai védelmi minisztérium, a Pentagon kizárta a francia, német és orosz cégeket fővállalkozóként az iraki újjáépítésből - adta hírül a távirati iroda. A három ország kirekesztése Paul Wolfowitz védelmi miniszterhelyettes múlt héten kiadott - a sajtóban kiszivárgott - újjáépítési irányelveiből derül ki. Az intézkedés az eddigi legsúlyosabb megtorlása annak, hogy a párizsi, a berlini és a moszkvai kormány az ENSZ Biztonsági Tanácsában ellenezte az Irak elleni háborút, a bagdadi rezsim megdöntése után pedig nem járult hozzá katonával a biztonság megszilárdításához.

A washingtoni kongresszus novemberben George Bush amerikai elnök kérésére 18,6 milliárd dollárt szavazott meg Irak újjáépítésre térítésmentes segélyként.

Az összegből 26 nagy hasznot hozó, hamarosan kiírásra kerülő projektet finanszíroznak majd, amelyek célja egyebek között az elektromos hálózat, a kőolajipar, a csatornahálózat felújítására, az új iraki hadsereg felszerelése.

Paul Wolfowitz irányelvei szerint csak az Egyesült Államokból és a 61 koalíciós partner országból pályázhatnak cégek fővállalkozóként a megrendelésekért. A listán Franciaország, Németország és Oroszország neve nem szerepel.

Az iraki újjáépítés honlapjára feltett irányelvek szerint az Egyesült Államok alapvető biztonsági érdekeinek a védelmében fontos, hogy korlátozzák a részvételt a fővállalkozói megbízásokért folyó versenyben, amelyben csak amerikai, iraki, illetve azon országok cégei vehetnek részt, amelyek koalíciós partnerek, illetve katonákat küldtek az arab országba.

A dokumentum szerint 2003 májusa óta 14 ezerről 23,7 ezerre nőtt a nem amerikai koalíciós erők száma, az amerikai katonák száma pedig 12 ezerrel csökkent. A pályázatok lehetőségének a korlátozása az irányelvek szerint jutalom és ösztönzés is a további együttműködésre. A listán szerepel egyebek között Nagy-Britannia, Olaszország, Magyarország, Románia, Uganda, Afganisztán a Tonga-szigetek és Törökország.(Népszabadság)







Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.