BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Célegyenesben a ratifikáció

Valószínűleg még ma vagy legkésőbb a jövő hét elején az Országgyűlés elé terjeszti a kormány az uniós csatlakozási szerződés ratifikálásáról szóló javaslatát, amelyet a múlt héten véglegesítettek. A kabinet szándékai szerint még az idén szavaznának a honatyák a szerződés megerősítéséről.



Mint ismert, az áprilisi népszavazáson a 45 százaléknyi részvételi arány mellett született 83,3 százalékos igen még nem a ratifikációra, hanem csak a csatlakozási szerződés aláírására adott felhatalmazást a kormánynak. A szerződés megerősítése tehát még hátravan, erről kellene a kormányzati elképzelések szerint még az idén szavaznia a honatyáknak.

Értesüléseink szerint azonban az is könnyen elképzelhető, hogy a törvényhozás zsúfolt programja miatt jövőre csúszik a voksolás. Mádl Ferenc köztársasági elnök a parlamenti döntés birtokában állítja majd ki a csatlakozási szerződést megerősítő okmányt, amelyet ezután Kovács László külügyminiszter fog az unió soros elnökségét ellátó olasz kormánynál letétbe helyezni.

A csatlakozási szerződést egyébként ezután még ki is kell hirdetni ahhoz, hogy Magyarországon is hatályossá váljon, erre azonban (egy külön törvény formájában) már csak akkor kerül sor, ha minden mai tagország végzett a ratifikációval. Tehát könnyen lehet, hogy a kihirdetési törvényt csak jövő tavasszal tárgyalja majd meg az Országgyűlés.

Mint alábbi táblázatunkból kiderül, a belépésre váró tíz országnál jó ütemben halad a csatlakozási szerződés ratifikációja: hat ország - Cseh- és Lengyelország, Szlovákia, Litvánia, továbbá Málta és Ciprus - már letétbe is helyezte Rómában a megerősítést. Amennyiben valamelyik ország ezt nem teszi meg április 30-ig, a többiek akkor is beléphetnek az Európai Unióba, hiszen a szerződés értelmében a késés kizárólag az adott jelölt vonatkozásában eredményez halasztást. Nem így a tizenötöknél: részükről egyhangú ratifikálásra van szükség ahhoz, hogy az új tagok beléphessenek az EU-ba. Eddig mindössze Dánia, Német- és Spanyolország zárta le a ratifikációs folyamatot, ám az év végével felgyorsulni látszanak az események. Az osztrák parlament alsóháza a héten - két, a benesi dekrétumok és a temelíni atomerőmű ellen ily módon tiltakozó szabadságpárti képviselő ellenszavazatával - elfogadta a csatlakozási szerződést, és a legtöbb fennmaradó tagállam is szeretné még decemberben lezárni a ratifikációt. Több helyütt is valószínű azonban, hogy csak jövőre kerülhet sor a törvényhozási voksolásra.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.