DAM felszámolás: egy ajánlat érkezett
Csupán egy ajánlat érkezett a március óta felszámolás alatt diósgyőri kohászatra a hétfői beadási határidőig; a magyar szakmai befektető ajánlatát - a kiírás értelmében - 15 napon belül értékelik.
Kovács János, a felszámolószervezet, a Mátraholding Rt. vezérigazgatója - aki egyúttal felszámolóbiztosa is a kohászati társaságnak - elmondta: amennyiben a pályázat értékelhető, tárgyalásokat kezdenek az ajánlattevővel, ellenkező esetben új tendert írnak ki. Az ajánlattevő 1 milliárdot kínált a DAM működő vagyonáért.
A DAM-vagyon áfa nélküli vételára 5 milliárd forint, ezen belül a kohászati ingatlanok irányára 2 milliárd forintot tesz ki, a technológiai gépekért, berendezésekért, gyártóeszközökért 1 milliárd 750 millió forintot, a készletekért 1 milliárd 45 millió forintot, az energiaszolgáltató DAM Energy Kft.-ben lévő 66 százalékos üzletrészért pedig 200 millió forintot szeretne kapni a felszámoló.
A leendő vevőnek egyúttal meg kell vásárolnia a Borsodi Nemesacél Acélgyártó (BNA) Kft.-t is, amely a DAM-tól bérli és működteti a termelőegységeket, és foglalkoztatja az alkalmazottakat. Ezt 3 millió forintért hirdette meg a Mátraholding.
A pályázati kiírás értelmében a vevőnek egyebek mellett vállalni kell a kohászati cég környezeti kárelhárítási kötelezettségeit is.
A felszámolás márciusában kezdődött meg, a Mátraholding júniusban indította újra az acélgyártást, majd a termelő munkát augusztusban az általa és az érdekképviseleti szervek vezetői által alapított BNA Kft.-be vitte át.
A diósgyőri cégnél a termelés újraindítása óta folyamatos a munka, a cég havonta és átlagosan 20 ezer tonna készárút gyárt, nagyobb részt exportra. A társaság idén 9 milliárd forint árbevétellel számol.
A DAM 2001. áprilisában szintén felszámolásból került főleg rozsdamentes acélt, illetve acéltermékeket gyártó az olasz Cogne Acciai Speciali s.r.l. tulajdonába, a társaság 20 millió forint alaptőkével alapította meg a DAM Steel Rt.-t, és kétszeri emeléssel több mint 7 milliárd forintra növelte azt.
Az olasz tulajdonlás kevesebb mint két éve alatt csaknem hét milliárd forint veszteséget könyvelt el a diósgyőri kohászati cég, a Cogne tulajdonosai végül idén márciusban, csaknem négy hónapig tartó termelés-szünet után jelentették be: több pénzt nem invesztálnak Diósgyőrbe.
Miután külső befektető nem szállt be a vállalkozásba, a bankok pedig eleve a tőkeemeléstől tették függővé a termelés finanszírozását, ezért nem volt más megoldás, mint a felszámolási eljárás azonnali megindítása. (MTI)


