Összesen 67 milliárd forinttal csökkenti az államháztartás idei hiányát a tegnap bejelentett megszorító csomag - annak ellenére, hogy az újabb, valós költségvetési megszorítás csak 14 milliárd forintot jelent. A tegnap kiadott közlemény egyébként azt tartalmazza, hogy az idén nem használhat fel 25 milliárd forintot a fejezetek központi kezelésű intézményeinek maradványpénzéből a költségvetés - tartalmazza a megszorító csomag.
A közlemény ugyanakkor meglehetősen szűkszavú, így abból még az sem derül ki, hogy új intézkedésről van-e szó, avagy egy korábbi, még a júniusi megszorítás keretében elrendelt intézkedés felidézéséről. Máté Dániel, a PM kommunikációs főosztályvezetője lapunknak elmondta, a most bejelentett 25 milliárdos intézkedés a júniusi felett értendő. A forint árfolyamsávjának eltolásával egy időben meghozott intézkedés hajszálra ennyi pénzről szól. Legalábbis László Csaba pénzügyminiszter akkor úgy nyilatkozott: a tárcáktól elvonható, úgynevezett szabad maradványok 25 milliárd forintot tesznek ki. Úgy tűnik, a tárca év végére további 11 milliárdot talált, ugyanis megtudtuk: a tegnap bejelentett csomagból ennyit tesz ki a szabadon elvonható és 14 milliárdot a kötelezettségvállalással terhelt maradvány elvonása. A jogszabályok egyébként alig egy éve teszik lehetővé a kötelezettségvállalással már terhelt maradványok zárolását. Erre ugyanis egy tavalyi törvénymódosítás hatalmazza fel a kormányt.
Maradványnak azon pénzeket nevezzük, melyeket az idei, vagy az előző évekről őrizgetnek a tárcák. Ezek vagy azért keletkeznek, mert nem használták ki az előirányzatokat, vagy mert kötelezettséget ugyan vállaltak a kifizetésre, ám év végéig nem kellett azt átutalniuk. A június eleji intézkedés egyértelműen az idei év végére megmaradó, "szabad" eszközök elvonására irányult.
Összességében egyébként mintegy 300 milliárd forintnyi maradványkeretet kezel a büdzsé - zömmel azért, mert számos beruházás ütemezésekor nem lehet figyelembe venni a költségvetési évek adta periódusokat. A tegnap bejelentett, újabb 25 milliárdos maradvány benntartása mellett év végére maradvánnyá alakul az a 42 milliárd is, melyet (szintén nyár elején) zároltak a fejezeteknél. A két tételt (67 milliárd forint) azonban jövőre sem költhetik el szabadon a fejezetek, hanem csak abban az esetben, ha a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal erre engedélyt ad - derül ki a tegnapi közleményből.
A tárcák egyéb előirányzatait is érinti a legújabb megszorító csomag. A kormányzati körbe tartozó fejezetek (jellemzően a minisztériumok) jövő évi költségvetésében 35 milliárd forintot kell zárolni. A kormányzati bejelentés azt jelenti, hogy az érintettek ekkora öszszeget nem használhatnak fel. Érdekesség, hogy a zárolásról szóló döntés megelőzte a költségvetés elfogadását. Vagyis a parlament még nem szentesítette a következő büdzsét, mindössze a fő számokra adta áldását, amikor a kormányintézkedés már tényként kezeli a büdzsé megszavazását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.