BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lendületben a csehek

Két év óta a leggyorsabb növekedést produkálta a cseh gazdaság az idei harmadik negyedévben, 3,4 százalékos éves összehasonlításban. A Reuters szerint közgazdász elemzők csak háromszázalékos bővülést vártak az elmúlt negyedben. A meglepően jó adat forrása a 7,2 százalékkal meglódult háztartási költekezésben keresendő, amire 1996 óta nem volt példa, s amit a reálbérek megugrása és az alacsony kamatlábak által ösztönzött, növekvő hitelfelvétel szított. Besegített a gyakorlatilag zéró infláció is. A központi bank adatai szerint a háztartások hitelfelvétele októberben az előző évihez képest 32 százalékkal bővült, s elérte a 220 milliárd koronát (8,35 milliárd dollár). Megerősödött a beruházási tevékenység is. Ezek a fejlemények ellensúlyozták annak kedvezőtlen hatását, hogy Vladimír Spidla kormánya az államháztartási kiigazítás keretében kevesebbet költekezett. Növekedett a kereskedelmi mérleg hiánya is, miután az exportőrök nem tudtak megküzdeni a gyenge német kereslettel.

Elemzői számítások szerint a jó GDP-adat előbb-utóbb a negatív kamatspirált is megfordítja, de erre 2004 második fele előtt aligha lehet számítani.

Piaci elemzők úgy látják, hogy az idei éves cseh GDP-növekedés 2,9, a jövő évi 3,0-3,5 százalékos lesz. Közép-Európa az idén egészében felülmúlja növekedés tekintetében a gazdagabb, de stagnáló Nyugat-Európát. Csehországnak mindemellett harminc éven keresztül kellene az EU-átlag dupláját előállítania ahhoz, hogy utolérje Németország GDP-jének színvonalát. (VG)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.