BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mindenki ellenzi a szigorítást

Minden olyan kedvezménymegvonás, ami a használt lakások rovására történik, rossz üzenet politikai és morális szempontból egyaránt - mondta lapunknak Varga Dénes, a DEM Információs és Gazdaságkutató Iroda ügyvezető igazgatója. Mára már megtörténtek a befektetési célú lakásberuházások, azok következnének a sorban, akiknek mindössze 2-4 millió forintjuk van lakásproblémájuk megoldására, elsősorban őket sújtanák a tervezett szigorítások - vélte azzal kapcsolatban, hogy elterjedt a híre: a költségvetési szigorítások elérik a lakásfrontot, főként a használt lakások kedvezményes vásárlását nehezítenék.

Nem szabad pusztán fiskális szemlélet alapján onnan elvenni, ahol összegszerűen több van - mutatott rá. Természetes aránynak mondta (s ezt tükrözik is a hitelfelvételi adatok), amikor egy új lakás vásárlására két-három lakástranzakció jut; s ha ebbe belenyúlnak egy ilyen drasztikus intézkedéssel, felborulnak a normális folyamatok. Ez pedig gazdaságilag is káros. Nincs szükség kapkodásra, a hosszú távra kiható döntéseket nem egyetlen heti árfolyam-alakulás alapján kell meghozni - fogalmazott a szakember, aki szerint néhány tíz milliárdos hozadéka lenne a szigorításnak. Ugyanakkor morálisan is elítélhető a használt lakásokat vásárlók, azaz az anyagilag rosszabbul állók hátrányos helyzetbe hozása.

Már lassul a hitelfelvétel havi növekedési üteme, míg a nyáron 60-70 milliárddal nőtt havonta a felvett összeg, addig októberben 51 milliárdos növekményt regisztráltak, éppen annyit, mint egy évvel korábban, mondta.

Az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatalban nem készült előterjesztés a használt lakásokhoz igénybe vehető kedvezmények csorbításáról - értesültünk. Nem tud ilyen előkészületekről Csabai Lászlóné, a kormány lakásügyi megbízottja sem, aki ugyanakkor belátja, szükség van a megszorításokra, s nem tartja elképzelhetetlennek, hogy hozzányúl a kormány a lakáskedvezményekhez. A szintén szocialista Horváth Csaba, a parlament illetékes albizottságának elnöke szerint viszont elfogadhatatlan lenne egy ilyen lépés. Gazdasági racionalitása sincs a szigorításnak, hiszen kimutatható, hogy milyen bevételnövekedést eredményeznek a lakástámogatások.

Ugyancsak a gazdasági hatásokkal érvelt a visszafogások ellen Mádi László, a Fidesz lakáspolitikai szakértője. A GKI legutóbbi tanulmányára hivatkozva elmondta, hogy éves szinten 100 milliárd forint lakástámogatási kiadás összességében 110 milliárd forint állami bevételnövekményt eredményez. Nem beszélve az egyéb kedvező hatásokról. Ám ennél is fontosabb, hogy a kedvezőtlen döntés megint a kiszámíthatatlanság, a bizonytalanság érzetét keltheti a befektetőkben, a piaci szereplőkben. A problémákat nem restrikcióval kell megoldani - figyelmeztetett, hozzátéve, hogy már eddig is túlságosan sok ponton sérültek az otthonra várók kedvezményei.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.