BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincsenek biztonságban a kényszervállalkozók

2004. augusztus 1-jétől az APEH jóindulatában bízhatnak a kényszervállalkozók - állítják szakértők. Segítséget az önfoglalkoztatói forma megteremtése jelentett volna, ám ez lekerült a napirendről.

Nem érezhetik magukat teljes biztonságban a kényszervállalkozók - állítják egyes politikusok és szakemberek. Az utóbbi időben sokan értelmezték a rájuk vonatkozó új adótörvényt. A jogszabály adóamnesztiát biztosít azoknak a munkaadóknak, akik 2004. június 30-ig megszüntetik színlelt szerződéseiket, amelyek munkaviszonyt bújtatnak vállalkozói köntösbe. Ez úgy működik, ha leadják az APEH-nek azok névsorát, akikkel szemben korábban a szerződések fennálltak: ők a kényszervállalkozók. Róluk nem tesz említést a törvény, így nem garantálja a védelmüket az adóhatóság szigorával szemben. Egyre szaporodnak azok a vélemények, miszerint a színlelt szerződés alapján dolgozó munkavállalók valójában csak az APEH jóindulatában bízhatnak.

Hadi László, a Pénzügyminisztérium adóigazgatósági főosztályának vezetője a Deloitte & Touche szemináriumán elismerte: elméletileg lehetséges, hogy az APEH megbüntesse a kényszervállalkozókat. Ezzel egybehangzó véleményen van Balsai István, az Országgyűlés foglalkoztatási bizottságának elnöke is, aki szerint a kényszervállalkozókat semmi sem mentheti meg attól, hogy akár hatmillió forintra bírságolja őket az adóhatóság.

A törvényalkotó számára ez nem cél - állítja Csák Csongor, a Pénzügyminisztérium szóvivője -, hiszen a mulasztást a munkaadók követik el. A büntetésnek őket kell érintenie, és ezért van az is, hogy a törvény nem foglalkozik a munkavállalók számára nyújtandó adóamnesztiával. Ők ugyanis törvényesen fizettek minden terhet, amit egy vállalkozónak kell. A Pénzügyminisztérium ezért nem tervezi az új törvény módosítását, mivel nem látja indokoltnak. Ráadásul Burány Sándor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter korábban azt mondta, a társas vállalkozásoknak nincs mitől tartaniuk, hiszen esetükben nem értelmezhető a színlelt szerződés fogalma. Ezt többen vitatják.

Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke akkor érezné biztonságban a kényszervállalkozókat, ha a törvény módosításával számukra is adóamnesztiát biztosítana az állam. Az, hogy a jelenlegi kormány nem készül büntetőhadjáratra, önmagában nem biztosítja, hogy ez egy esetleges kormányváltás esetén is így marad. A szakember szerint a társas vállalkozásoknak is van mitől tartaniuk: a munkaügyi felügyelet nem ellenőrizheti szerződéseiket, de ha felmerül a gyanú, hogy az adott vállalatnál előfordulhat színlelt szerződés, értesítheti az adóhatóságot, amely minden szerződést átminősíthet. Ez akkor fordulhat elő, ha a vállalkozáson belül csak egyvalaki végzi az adott szolgáltatást, és a megbízó is mindig ugyanaz. Ilyen esetben mindegy, egyéni vagy társas vállalkozásról van-e szó. Zara László úgy tudja, folyamatban vannak ügyek, ahol társas vállalkozás szerződését az adóhatóság átminősítette, és az elmaradt közterhek miatt utólag megfizetendő összeg akár az 50 millió forintot is elérheti.

Vámosi-Nagy Szabolcs, az APEH elnökhelyettese is megerősítette, hogy a társas vállalkozásoknál gondot jelenthetnek a színlelt szerződések, de "csak szűk körben, és általában nem ez a tipikus". Hozzátette: az APEH - bár nem tett ígéretet arra, hogy a közeljövőben "visszafogottabban" vizsgálódik - nem készül semmilyen rendkívüli ellenőrzési hadjáratra.

Korábban sok kényszervállalkozó reménykedett, hogy az önfoglalkoztatói forma bevezetése megoldhatja a problémájukat, de kiderült: nem lesz ilyen. Helyette a kormány speciális szabályokkal szeretné a leginkább érintett szakmák helyzetét rendezni.

Sasvári Árpád, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara fővárosi szervezetének vezetője szerint igazi megoldást az jelentene, ha a minisztérium "hagyná a vállalkozókat becsületesen dolgozni". Az önfoglalkoztatói forma bevezetése jó ötletnek tűnt, de ha a továbbiakban munkavállalóként kell foglalkoztatni a kényszervállalkozókat, a vagyonőrök körében elterjed a feketemunka. A jelenlegi vállalási díjak nem teszik lehetővé, hogy a dolgozókkal munkaszerződést kössenek.

Rajnai Zoltán, a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesületének elnökségi tagjának tapasztalatai szerint az ágazatban szinte megszűnt a kényszervállalkozói forma. Korábban a legtöbb vállalkozó a Hungarocamionnál volt, de miután a Volán Tefu Rt. megvásárolta a céget, ezt felszámolták.

Lepies György, a Sajtószakszervezet főtitkára elmondta: december közepén kezdi meg működését egy ágazati párbeszéd bizottság, amelyben - többek között - a Sajtószakszervezet is részt vesz. Ez a bizottság dolgozza ki azon speciális szabályokat, amelyek a sajtónál dolgozó önfoglalkoztatók helyzetét enyhíthetik. A legfontosabb célnak a főtitkár a munkahelyi biztonság megteremtését tekinti.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.