Az államháztartás hiánya a GDP 5 százaléka körül alakul az idén - közölte Várfalvi István, a Pénzügyminisztérium (PM) helyettes államtitkára. Mint emlékezetes, a PM eddig mindig 5 százalék alatti, s nem körüli hiányról beszélt. Várfalvi egyébként azt is elmondta, hogy a tárca e hó közepén részletes előrejelzést publikál az államháztartás idei várható helyzetéről, a jövő év januárjában pedig közzéteszi a hiány 2004-es éves lefutását, a finanszírozási igény időbeli alakulását bemutató prognózisát.
A tárcának a folyó fizetési mérleg várható idei alakulására ugyancsak tegnap közzétett prognózisa szerint annak GDP-arányos hiánya várhatóan eléri a 6,2-6,5 százalékot. Utoljára 2000-ben volt hasonló, 6,2-es a mutató, tavaly 4, 2001-ben pedig 3,4 százalékosat regisztráltak. A deficit euróban rekordméretű, 4,5-4,7 milliárd lesz. Az év első kilenc hónapjában keletkezett folyómérleg-hiányt a nem adóssággeneráló források mindössze 20 százalékban finanszírozták a tavalyi 55-tel szemben, így az eladósodás tovább folytatódott. Az év végére a privatizációs bevételeknek köszönhetően ez az arány javulni fog, véli a PM gyorsjelentése.
A gazdaság finanszírozási igényének kielégítésében tovább nőtt a külső forrásbevonás szerepe. A második negyedévben a nemzetgazdaság finanszírozási szükséglete 465 milliárd forint volt, 100 milliárddal több az első negyedévinél. Az első fél évben 2002 azonos időszakához képest 2,5-szeresére nőtt a külső finanszírozási igény. A hagyományosan nettó megtakarító háztartások megtakarítása a dinamikusan növekvő hitelállomány következtében az első fél évben -34 milliárd forint volt. Ráadásul a tavaly még nettó megtakarító pozícióban lévő vállalatok is újra nettó hitelfelvevőkké váltak, az első két negyedévben a pénzügyi és nem pénzügyi vállalkozások hitelfelvételének és -kihelyezésének együttes mérlege -335 milliárd forintot mutatott.
A növekvő vállalati hiteligény és a lakossági megtakarítások alacsony szintje mellett a nemzetgazdaság finanszírozási szükséglete 2003-ban annak ellenére is nőni fog, hogy az államháztartás finanszírozási igénye csökken tavalyhoz képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.