BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

RÖVIDEN

Szavazás a költségvetésről

Ma szavaz az Országgyűlés a jövő évi büdzséről. A központi költségvetés 2004. évi bevételi főösszege 5481,5 milliárd, kiadási főösszege 6132,4 milliárd, hiánya 650,9 milliárd, általános tartaléka 31,3 milliárd forint lesz. A kormány-előterjesztéshez benyújtott módosító javaslatok közül mintegy ezret fogadtak el a képviselők. Ugyancsak szavaznak a képviselők a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvény módosításáról, valamint

a befektetők és a betétesek fokozott védelmével kapcsola-

tos egyes törvények - köztük a PSZÁF-törvény - módosításáról. (MTI)



Fordulatot szorgalmaz Bokros

Száznyolcvan fokos fordulatot lát szükségesnek a magyar gazdaságpolitikában Bokros Lajos volt pénzügyminiszter, a Világbank igazgatója, aki szerint egyértelműen vissza kell térni az egyensúlyőrző, exportorientált növekedést segítő gazdasági vonalvezetésre. A volt pénzügyminiszter egy budapesti fórumon aláhúzta: a kormány legutóbbi szigorító lépéseire nagy szükség volt, de ennél több kellett volna. Az exportvezérelt növekedést és a versenyképességet aláásó gazdaságpolitika 2000-ben kezdődött el. Bokros szerint elodázhatatlan a nagy elosztási rendszerek mielőbbi reformja. (MTI)



Válság van, de nem gazdasági

Nincs gazdasági válság, de van bizalmi, illetve pénzügyi válság, amit a gazdaságpolitika és a monetáris politika közösen gerjesztett - vélték egybehangzóan a Szabad Demokraták Szövetsége által szervezett Szabad tanácskozás című rendezvényen az előadó közgazdászok: Békesi László, Bauer Tamás, Petschnig Mária Zita és Várhegyi Éva. Békesi László volt pénzügyminiszter úgy fogalmazott: a bizalmi válság a gazdaság- és a pénzügypolitika közös terméke. (MTI)



Érdekegyeztetést sürget Széles Gábor

Széles Gábor, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke szerint a magyar gazdaság jelenlegi problémáinak súlyossága, összetettsége szükségessé teszik, hogy minél hamarabb összeüljön egy érdekegyeztető fórum. A fórumon a gazdasági élet szereplőinek, a kormány tagjainak s neves gazdaságpolitikusoknak közösen kellene 2-3 évre kijelölni a követendő gazdaságpolitika főbb irányait. (MTI)



Hat százalékot követelnek

A közszférában dolgozók szakszervezetei kitartanak a mellett, hogy a kormánynak jövőre szinten kell tartania a reálbéreket, és erre jogi garanciát is vállalnia kell. Erre hívták fel a figyelmet az országos közszolgálati sztrájkbizottság szervezésében tartott pénteki közszolgálati szakszervezeti fórum résztvevői. (MTI)



Biztató jelek a külkereskedelemben

Bár a kereskedelmi passzívum az idén mintegy 4 milliárd euróra nő, biztató jelek az utóbbi hónapokban vannak, szögezte le Major István, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára. Egy budapesti sajtóbeszélgetésen rámutatott: az elmúlt negyedév minden hónapjában az export növekedési üteme meghaladta a 2002-es azonos időszakét, igaz, erős importdinamika által kísérve; a harmadik negyedben pedig már beindult a gazdaság, dinamikusan bővült az ipar és a beruházások. (VG)



Ecostat: az idén 2,7 százalékos GDP-dinamika

Az idén 2,7, jövőre 3,1 százalékkal nő a GDP az Ecostat előrejelzése szerint. Az intézet arra számít, hogy az infláció az idén 4,6 százalékos lesz, jövőre átlagosan 6 százalékos. (MTI)



Jelentősen javultak az üzleti várakozások

Novemberben érzékelhetően tovább javult a GKI Gazdaságkutató Rt. konjunktúraindexének szezonális hatásoktól megtisztított értéke. Az üzleti szektor várakozásai ősszel hónapról hónapra kedvezőbbé váltak, a fogyasztóké lényegében stagnáltak. (VG)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.