BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bankok: javuló eredményesség

A szlovák bankrendszer egyike a legstabilabbnak a kelet-közép-európai régióban. 2002-ben (ez az utolsó teljes év, melyről adatok vannak) a hitelintézetek öszszesített adózott eredménye 11,842 milliárd koronát tett ki. S minden esély megvan arra, hogy 2003 ennél jobb adatot mutasson, hiszen az első kilenc hóna-pot 9,2 milliárdos eredménnyel zárták a bankok, áll a szlovák bankfelügyelet összesítésében.

Hat éve, az 1998-as választások küszöbén a szlovák hitelintézetek korántsem mutattak ilyen kedvező képet: a rossz hitelek állománya komoly méreteket öltött, volumenük elérte a 200 milliárd koronát, s kinnlevőségeik több mint 30 százalékát tette ki. Gondot okozott a betéti és hitelkamatok közötti szakadék, s hogy változatlanul a kockázatot nélkülöző, a jókora profittal kecsegtető lakossági hitelezést preferálták a vállalati hitelezéssel szemben. Az eszközarányos profit negatívba fordult, míg a tőkemegfelelési mutató 6,7 százalékra apadt, alulmúlva a 8 százalékos bázeli követelményt.

A mélypontról való kilábalás a Dzurinda-kormány idején következett be. A legnagyobb hitelintézetek (VUB, Slovenska Sporitelna, IRB) eladósorba kerültek: a Slovenska Sporitelnát az osztrák Erste Bank vette meg, az olasz Intesa BCI a VUB-ot, míg az OTP Bank az IRB-t szerezte meg. A további bankprivatizáció eredményeként a külföldi befektetők részesedése a szlovák bankrendszerben 87,4 százalékra rúg.

A változás jót tett a szektornak, a rossz hitelek állománya 2000 végére 15,3 százalékra mérséklődött, míg 2003. szeptember végén már csak 9,6 százalék volt. Javult az ágazat átlagos tőkemegfelelési mutatója is: 2000-ben 12,5 százalék volt, az elmúlt év első kilenc hónapjában pedig már 22,2 százalék. Ez nem volt olcsó mulatság, az állam 18 milliárd korona tőkeinjekciót nyújtott a bankoknak, amit 105 milliárd korona rossz hitel "kivétele" követett az újonnan létrehozott Slovenska Konsolidacna Agenturába. A Konsolidacna Banca további 11,5 milliárdos rossz hitelt szerzett meg a legnagyobb szereplőktől, míg a pénzügyminisztérium 21,9 milliárddal járult hozzá a bankok tőkeemeléséhez.

Tavaly szeptember végén 18 bankot és három fiókot számláltak Szlovákiában. Az utóbbihoz sorolja a bankfelügyelet a Commerzbank banki engedélyének megszerzését, jóllehet a fiók még nem kezdte el működését. A hitelintézetek mérlegfőösszege 983,2 milliárd koronára rúgott - 3,4 százalékkal alulmúlva a 2002. végi adatot. A kihelyezéseknél továbbra is a lakossági hitelek viszik a pálmát, a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott kölcsönök egyelőre nem akarnak "beindulni", aminek következtében a szektor kénytelen máshol forrás után kutatni. A nemzetközi hitelminősítők mindenesetre kedvezően ítélik meg a szlovák bankszektort: január végén a Fitch három hitelintézetet (SLSP, VUB, DBS) BBB-ről BBB pluszra minősített fel.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.