Demszky: indokolt az óvatosság a fővárosban a terrorveszély miatt
Közvetlen terrorveszély nincs Budapesten, de indokolt a fokozott óvatosság - mondta a főpolgármester, aki a járókelőktől is kéri, figyeljenek a gyanúsnak látszó jelekre - írja a Magyar Rádió. Demszky Gábor csütörtökre összehívta a Fővárosi Védelmi Bizottságot, hogy intézkedési tervet dolgozzanak ki Budapest biztonságának erősítésére.
Budapest Londonnal, Madriddal és egy-két más európai fővárossal szemben nem számít elsőrendű célpontnak. Közvetlenül nincs fenyegetett helyzetben, mondta Demszky Gábor. A főpolgármester ugyanakkor úgy látja, hogy a múlt heti madridi terrorcselekmények után új helyzet állt elő az európai nagyvárosok, köztük Budapest biztonsága szempontjából.
A helyzet komolyságát jelzi a londoni főpolgármester legutóbbi nyilatkozata is, amelyben nem tartotta kizártnak, hogy a következő támadás Londont éri. Demszky Gábor szerint a veszélyeztetett városok között nem szerepel a magyar főváros, ugyanakkor nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy az elmúlt időszakban közvetve megnőtt Magyarország terrorfenyegetettsége. Erre utal, hogy fokozták a biztonsági szolgálatok készültségét, hogy több egyenruhás és civil rendőr lesz az utcákon, a metrókon, a forgalmasabb helyeken, az áruházakban, a szállodákban.
Demszky Gábor azt mondta, egyetért a kormánnyal abban, hogy nincs közvetlen terrorveszély, de minden budapestitől fokozott óvatosságot kér. Arra hívta fel a figyelmet, hogy ha valaki gyanús csomagot, elhagyott bőröndöt, táskát lát, feltétlenül szóljon a legközelebbi rendőrnek, vagy a járművezetőnek.
Demszky Gábor a sajtótájékoztatón bejelentette, hogy csütörtökre összehívta a fővárosi védelmi bizottságot, amely intézkedési tervet dolgoz ki a nemzetbiztonsági kabinet keddi ajánlásai alapján. Az európai uniós fővárosok szövetségének soros elnökeként pedig Demszky Gábor azt kezdeményezi, hogy a hétvégi uniós belügyminiszteri találkozó részvevői elsősorban a veszélyeztetett nagyvárosok védelméről tárgyaljanak. (MR)


