A gyakornoki programok népszerűségének növekedéséről, a logisztika, a marketing s a pénzügy és számvitel szakmák iránti keresletről számoltak be lapunknak a KarrierExpo állásbörzén megjelenő vállalatok. Tegnap - immár hetedik alkalommal - nyitotta meg kapuit a kétnapos állásbörze a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetemen. Ötven vállalat jelent meg önálló standdal. A szervezők tájékoztatása szerint a munkáltatók mintegy ezer üres pozíciót hirdettek meg - az állás után érdeklődő friss diplomások, illetve egyetemi hallgatók száma eléri a hétezer főt.
A megkérdezett cégek többsége szerint a korábbinál többen hirdetnek gyakornoki programokat, s ezzel párhuzamosan a konkrét álláshelyek aránya csökkent a kínálatban. "A friss diplomásoknak szóló gyakornoki rendszerben keretében a jelentkezők egy-két éves programban vesznek részt, amelynek során több területen, többféle beosztásban foglalkoztatják őket" - fejtette ki Barbácsy Virág. A Coca-Cola Beverages hr-munkatársa szerint ennek előnye, hogy a pályakezdő több területen is kipróbálhatja magát, s munkáltatója is valódi szituációkon keresztül ismeri meg. Hasonlóan vélekedtek a Henkel Magyarország hr-munkatársai, akik szerint az érdeklődők 60-70 százaléka kifejezetten gyakornoki álláshelyek után érdeklődik. A cégek egy része ezt munkaviszony formájában alkalmazza, mások ösztöndíj formájában.
A konkrét állásterületeket keresők érdeklődése nagyjából egybeesik a munkáltatók kínálatával: a meghirdetett álláshelyeknél is a pénzügy-számvitel, a marketing, a logisztika található a legnagyobb számban, mondta Kovács Zsuzsanna, a Michelin felvételi vezetője. A legjelentősebb változás: a logisztika népszerűsége nőtt.
Az állásbörzén viszonylag kevesen érdeklődnek a fizetések iránt, s a munkáltatók is szívesebben beszélnek erről egy hivatalos felvételi elbeszélgetésen. A legmagasabbak a kezdő fizetések a kontrolling, a pénzügy, az értékesítés területén. A leggyakrabban azonban fokozatosan, lépcsőzetes rendszerben érhetők el a kedvezőbb jövedelmi pozíciók. Szakértők szerint jelenleg a diplomás pályakezdők 180 és 220, esetleg 240 ezer forintos fizetést kaphatnak, s elsősorban a cégek prioritásától függ, hogy mely területeket - a marketinget, az értékesítést vagy esetleg más munkákat - fizetik meg jobban. A Budapesti Műszaki és Államigazgatási Egyetem tavaly év végi felmérése szerint a pályakezdő közgazdászok 2003 végén bruttó 170-200 ezer forint közötti fizetésre számíthattak, aminél a mérnökök és az informatika szakon végzettek pályázhattak eséllyel magasabb juttatásra.
A felvételnél az angolnyelv-tudás és a diplomás végzettség már alapkövetelmény, ám az egyes cégeknél jelentős különbségek lehetnek a konkrét elvárások tekintetében. A munkáltatók jó része tételes listát állít a szakmai követelményekből, a cégek kisebb hányada pedig minél könnyebben formálható struktúra kialakítására törekszik. Az utóbbira példa a L'Oréal. Nemes László, a cég hr-igazgatója elmondta: a cél, hogy a vállalat struktúrájába bekerülők egy rugalmas rendszerben találják magukat, ugyanakkor a velük szemben támasztott elvárások is hasonlók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.