Röviden
Varsó nem enged a söradóból
Lengyelországban az EU-csatlakozás után is megmarad a sör jelenlegi, palackonként mintegy 0,43 zlotys fogyasztási adója - közölte a piacvesztéstől tartó hazai gyártók aggodalmait elutasítva a varsói pénzügyminisztérium. Németországban csupán 0,18, Csehországban 0,19, Szlovákiában pedig 0,20 zlotynak megfelelő adó sújtja a sört, és a csatlakozás után a lengyelek akár százliterszámra is behozhatnak majd adó- és vámmentes sört a többi EU-tagállamból. (Interfax)
Növekvő amerikai rendelésállomány
Februárban az elemzői várakozásoknál gyorsabb ütemben, 2,5 százalékkal, 183,8 milliárd dollárra nőtt a tartós cikkek rendelésállománya az USA-ban, ezen belül a tőkejavak megrendeléseinek értéke 4,1 százalékkal bővült. A tartós cikkek raktárállománya az év második hónapjában 0,4 százalékkal nőtt, a nem teljesített rendeléseké pedig 0,6 százalékkal. (VG)
Kínát a beruházások húzzák
Bár lassanként a magánfogyasztás is erőre kap, továbbra is a beruházások hajtják a kínai gazdaságot. A legfrissebb adatok szerint az év első két hónapjában 53 százalékkal nőtt a tőkejavak beruházásainak értéke, jóllehet Peking igyekszik visszafogni ezen kiadásokat. Az idei évre a tavalyi 9,1 után nagyjából 7 százalékos GDP-bővülést, növekvő lakossági fogyasztást és lassuló exportdinamikát várnak az ázsiai országban. (VG)


