Az Egyesült Államok gazdasága az utolsó negyedévben - a kormányzat előzetes becsléseivel és elemzői várakozásokkal megegyezően - éves szinten 4,1 százalékkal bővült - adta hírül a Bloomberg. A megelőző negyedben éves alapon 8,2 százalékkal nőtt a GDP, s így a tavalyi év második fele 1984 első fél éve óta a legdinamikusabb hat hónapos időszaknak számít. 2004-re a Bloomberg által megkérdezett közgazdászok átlagosan 4,6 százalékos bővülést várnak, amire húsz éve nem volt példa.
Az optimizmust csak fokozza a GDP hetven százalékáért felelős lakossági költekezésre vonatkozó felülvizsgált adat: az október-decemberi intervallumban éves szinten, a korábban közölt előzetes 2,8 százalékos ütem helyett 3,2 százalékkal nőtt a lakossági fogyasztás. További jó hír, hogy egymást követően három negyedévben nőttek a vállalati profitok: a második negyedévi 13,8 és a harmadik negyedévre vonatkozó 10,1 százalék után a tavalyi év utolsó három hónapjában 7,6 százalékkal (éves alapon). A vállalati raktárkészletek ugyanakkor a vártnál kisebb ütemben nőttek, ami a készletállomány újraépítésére késztetheti a cégeket, ez pedig - a profitnövekedéssel - a beruházási kereslet emelkedésében ölthet testet. A most megjelent munkaerő-piaci adatok is enyhén biztatóak: a múlt héten az első ízben munkanélküli-segélyért folyamodók száma, a megelőző heti háromévi mélypontot jelentő 338 ezret ezerrel meghaladja. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.