A privatizációs-befektetési lehetőségekről, a május 1-je utáni megváltozó kereskedelmi feltételekről, a kötött segélyhitelezésről tárgyalt Belgrádban Major István, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára az ottani kormány több tagjával, köztük a külgazdasági, illetve a pénzügyminiszterrel, valamint a jegybank elnökével és a privatizációs ügynökség vezetőjével. Egyben részt vett a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Közhasznú Társaság (ITDH) által szervezett gazdasági tanácskozáson. A Szerbia és Montenegró-i gazdaságpolitikával, a privatizációs és egyéb befektetési lehetőségekkel foglalkozó fórumon helyi üzletemberek mellett 18 magyar cég is képviseltette magát, köztük a Mol, a Matáv, a BudaCash és a TriGránit.
Ha az új belgrádi kormány által felvázolt ambiciózus tervek megvalósulnak, a szomszédos ország 1-1,5 éven belül ígéretes befektetési tereppé változik - nyilatkozta lapunknak Major István. Emlékeztetett arra, hogy már ma is több hazai vállalat lát fantáziát ottani befektetésben. Több mint kétszáz magyar érdekeltségű vállalkozás alakult meg 2003 végéig, 2 millió eurót meghaladó tőkekihelyezéssel. Folyamatos a beruházásokkal kapcsolatos magyar érdeklődés, köztük olyan cégek részéről, mint a Mol vagy az OTP - mutatott rá a helyettes államtitkár. Belgrádban arra kérte partnereit, hogy a folyamatosan meghirdetendő tenderekről részletes tájékoztatást adjanak az ITDH-nak, amely az információkat a magyar üzleti élet felé továbbítja.
A kétoldalú kapcsolatok fontos része a kereskedelem, amelynek feltételei Magyarország uniós csatlakozásával megváltoznak. Az érvényben lévő kétoldalú szabadkereskedelmi egyezmény hatályon kívül kerül, ami nem rontja a Szerbia és Montenegró-i pozíciókat, ugyanakkor rosszabb feltételeket eredményez a magyar export számára. Ez mindaddig fenn fog maradni, amíg Brüsszel meg nem köti Szerbia és Montenegróval az Európa-megállapodást. Ezért a tegnapi tárgyaláson Major kérte a belgrádi kormány új külgazdasági miniszterét, hogy mentesítsék a magyar szállítmányokat az általuk - különösen az agrárimport esetében - előszeretettel alkalmazott pótvámok alól. Olyan problémákat is felvetett, mint a magyar szállítmányok ottani radioaktivitási ellenőrzése, ami nem vonatkozik az uniós szállítmányokra, ezért május 1-jétől kérte a mentesítést. (NVZs)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.