BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bizonytalanság Cipruson

Amennyiben nem sikerül Ciprus újraegyesítése az uniós csatlakozás előtt, akkor Észak-Ciprussal mint harmadik állammal fog kereskedni az EU, ezzel együtt Magyarország is - mondta lapunknak Szabó Sándor, a Külügyminisztérium főcsoportfőnöke. Ennek azonban a magyar gazdaság szempontjából nincs nagy jelentősége.

Az észak-ciprusi áruk valószínűleg török áruként jelennek meg a világpiacon. Ebben az esetben az jelentősen kedvezőbb helyzetben jut az unió piacára, hiszen az EU Törökországgal vámunióban áll. Ez azonban szabálytalan, és amennyiben kiderül a valós származási hely, a legnagyobb kedvezmény elvét és egyéb harmadik országokkal szemben alkalmazandó kereskedelmi szabályokat kell alkalmazni - mondta Szabó. A nemzetközi közösség nem ismeri el az Észak-ciprusi Török Köztársaságot.

Bár a Külügyminisztérium szerint még nem lefutott a népszavazás eredménye, a legfrissebb közvélemény-kutatási adatok szerint a görög ciprióták elutasítják az egyesítést. A napokban felmerül a népszavazás eltolásának kérdése is. Ha késne a népszavazás, Ciprus görög része a török rész nélkül csatlakozna az EU-hoz, ami "elfogadhatatlan számunkra", ezért fel kellene függeszteni Ciprus csatlakozását - mondta Mehmet Ali Talat, Észak-Ciprus miniszterelnöke. EU-diplomaták szerint ez azonban lehetetlen, hiszen a csatlakozási szerződést már tavaly aláírták, és az EU 1999-ben úgy döntött, hogy Ciprus a helyzet rendezése nélkül is csatlakozhat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.