Alig kérdezik a gyógyszerek árát
Leginkább az alacsony iskolai végzettségű emberek érdeklődnek orvosuknál a gyógyszerek áráról - derült ki a GfK Hungária Piackutató Intézet közelmúltban végzett felméréséből. Egyelőre nem általános gyakorlat az orvosságok árának firtatása, hiszen a megkérdezetteknek csupán 29 százaléka válaszolt igennel arra: megkérdezte-e a felírandó készítmény költségét az orvosnál.
Az átlagot lényegesen meghaladja azonban az 50 évnél idősebbek, a vidéki városokban és falvakban, valamint a 90 ezer forintnál kisebb jövedelmű háztartásokban élők aránya. Megfigyelhető a különbség a betegségek tekintetében is. Az átlagosnál jobban érdekli az ár a szorongásos, a depressziós, a cukorbetegeket és a gyomorfekélyre panaszkodókat. Az ezer emberre kiterjedő felmérés során a kérdezők arra is kíváncsiak voltak, hányan kérték meg a doktort az olcsóbb medicina felírására. A válaszadók 17 százaléka élt e lehetőséggel, többségük nő.
Az idén a tb által támogatott orvosságok körében nem lesz áremelés, augusztus 1-jétől 16 szív-gyomorfekély betegség, valamint antidepresszáns készítmény árát csökkentették gyártóik. A 239 milliárdra tervezett gyógyszerköltségvetés pótlásához pedig a cégek 9, az állam 12 milliárd forinttal járul hozzá.
Egyébként a lakosság gyógyszerkiadása az elmúlt 12 évben 31-szeresére, az egészségpénztár gyógyszerár-támogatása pedig közel 8-szorosára nőtt, ami a gyógyszerválaszték bővülésének és az áremelkedésnek a következménye. Az originális medicinák drágák, hiszen kifejlesztésük átlagosan 15 évet igényel, s költségük 800 millió dollárra tehető. Amíg az 1990-es évek elején alig több mint ezerféle gyógy- és tápszer volt forgalomban Magyarországon, s valamennyi árát támogatta a társadalombiztosító, ma 12 ezer gyógyszer kapható a patikákban, s közülük 4200 árához nyújt támogatást a biztosító. A Pharmorient statisztikái szerint az egy lakosra jutó gyógyszerfogyasztás hazánkban 85 euró, a franciáknál 350, a görögöknél 175, az európai átlag pedig 250 euró. (NTE)


