A négy ajánlattevő közül hárman vennék meg az SE nukleáris létesítményeit is; az az iránt nem érdeklődő osztrák Verbundot valószínűleg diszkvalifikálják. A kormány privatizációs tanácsadója, a PricewaterhouseCoopers (PwC) szerint a győztest augusztusban nevezhetik meg, és az ügyletet októberben zárhatják le. Annak értéke még nyitott kérdés; az állami vagyonügynökség két éve készített becslése szerint az SE 49 százalékának eladása, közel 50 milliárd koronás bevételt eredményezne - írja a The Slovak Spectator.
Mikulas Dzurinda kormánya az energiaszektor legtöbb nagyvállalatát már korábban értékesítette. Az ország legnagyobb privatizációs ügylete az SPP gázszolgáltató monopólium magánosítása volt 2002 márciusában. A cég 49 százalékáért a Gaz de France és a Ruhrgas 2,7 milliárd dollárt (több mint 120 milliárd korona) fizetett. A német E.On, a szintén német RWE Plus és a francia Electricité de France 2002 májusában szerezte meg az ország egy-egy áramelosztójának 49 százalékát; ezekért a kormány összesen 618 millió eurót (26 milliárd korona) zsebelt be. A Transpetrol olajvezeték-működtető cég 49 százalékát az orosz Jukosz 74 millió dollárért (3,5 milliárd korona) 2002 januárjában vette meg. A PPC hőerőmű az idén tavasszal kelt el; a vállalatban a Penta szlovák pénzügyi csoport tulajdonában álló PPC Holding és a svájci Aare Tessin energiaipari csoport alkotta konzorcium szerzett 90 százalékos részesedést kétmilliárd koronáért - emlékeztet a Bloomberg.
A nagy állami cégek már a banki, biztosítási és távközlési szektorban is gazdára találtak. Ivan Gasparovic államfő szerint eljött annak az ideje, hogy a kormány a kis- és középvállalkozások fejlesztésére összpontosítson. Gasparovic úgy véli, hogy míg a nagybefektetők éppoly gyorsan távozhatnak, ahogy megjelentek, a kkv-k hosszú távon is stabil munkahelyeket teremthetnek. A kkv-k sikere ezért kulcsfontosságú a munkanélküliség leszorításában, amely ugyan a 2001. januári 19,7-ről mára 13,9 százalékra csökkent, de még mindig az unió második legmagasabb arányát jelenti Lengyelországé után. A kkv-k gazdasági súlyát jelzi, hogy számukat tekintve az ország statisztikai hivatala szerint a vállalati kör 99 százalékát fedik le, és tavaly a szlovák export 24,1 százalékát ezek adták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.