Oroszország olajjövedelmeit a védelembe pumpálják - kommentálja az online BBC orosz mutációja a moszkvai kormány által jóváhagyott 2005-ös költségvetési tervezetet a vele foglalkozó jelentés címében. Az olajjövedelmekből néhány évvel ezelőtt képzett stabilizációs alap jövőre átlépi az 500 milliárd rubeles küszöböt, s eszközeit Alekszej Kudrin pénzügyminiszter szerint föl lehet használni a strukturális reformok finanszírozására.
E reformok egy része a védelemre és a nemzetbiztonságra vonatkozik, melyek költségvetési fejezete Putyin elnök ígéretének mostani változata szerint 27-28 százalékkal emelkedik (tíz napja még negyvenszázalékos emelkedést adtak az elnök szájába). A 28 százalékos emelkedéssel az Itar-TASZSZ számítása szerint a védelmi kiadások jövőre 529 milliárd rubelre (18 milliárd dollárra) emelkedhetnek. A BBC szerint ezzel úgy érik el a GDP 5,5 százalékát, hogy nem vették benne figyelembe a flottának szánt új tengeralattjárókat és a légierő fejlesztéseit.
A jövő évi teljes költségvetés tervezetében a The Moscow Times szerint a bevételek 3300 milliárd rubelt tesznek ki, a kiadásokat 3100 milliárdra tervezik. A 278,1 milliárd rubeles többlet a GDP 1,5 százalékának felel meg, ami azért kevesebb az idén várt 587,4 milliárdos többletnél, mert jövőre az olajár csökkenésével számolnak (26-28 barrel/dolláros olajárat állítottak be). A GDP emelkedését 6,3 százalékra tették, ami kevesebb annál a 7,2 százaléknál, ami ahhoz kellene, hogy tíz év alatt megduplázódjék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.