Részidős munkák német divatja
A legújabb adatok szerint június végéig körülbelül 7,6 millió főt tartanak számon a maximum 400 eurónyi bért jövedelmező, egyszerűsített nyilvántartású és rövidített munkaidővel járó munkahelyeken, 1,2 millióval többet, mint egy évvel korábban. Április és június között a rendszer 2003. áprilisi bevezetése óta a minijobon bejegyzettek száma viharos ütemben nőtt.
Egy zöldövezeti berlini ház takarítónője a Financial Timesnak elmondta, azért vállalta munkahelyét, mert hamarosan lejár a munkanélküli-segélyre való jogosultsága, de két kisgyermeke miatt nem tud teljes munkaidőben dolgozni. Hetente húsz órát dolgozik 400 euróért. A pénzre szüksége van építőmunkás férje bérének kiegészítése céljából.
A kormány részidős munkára közvetítő intézményének igazgatója, Ulrich Roppel szerint sokan több minijobot is vállalnak, így a rendszer út a rendes munkavállalás irányába. A munkáltatóknak előnyös a módszer, mert kevesebb adót és tb-járulékot kell fizetniük a béren felül, az adminisztrációt pedig Roppel hivatala végzi. Az említett takarítónőt foglalkoztató kis cég augusztusban kettőről négyre emelte a részidős alkalmazottainak számát. Nincs gondjuk a munkaerő növelésével.
Munkaügyi szakemberek Németországban régóta követelik a nagyobb rugalmasságot a munkanélküliség és az illegális foglalkoztatás ellenszereként. Elemzők szerint a minijobok sikere azt mutatja, lehetséges megoldást találni.


