BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hatezer munkahely hulladékbontásból

Eddig felesleges ócskaságnak tartották, ezentúl értékes másodnyersanyagként keresett cikké válhatnak a használt műszaki eszközök.

Az elmúlt szerdán elfogadott jogszabály értelmében a jövő évtől az elektronikai berendezések gyártóinak, forgalmazóinak az elhasználódott eszközöket meghatározott arányban vissza kell fogadniuk, majd az uniós előírások szerint egy részüket - 2007-től egy lakosra vetítve négy kilogrammot - hasznosítaniuk kell. Magyarország két év átmeneti mentességgel 2008. december 31-éig köteles elérni ezt a begyűjtési arányt. A környezetvédelmi tárca számításai szerint mindez azt jelenti, hogy kategóriától függően a berendezések 50-80 százalékát kell majd újrafeldolgozni.

A szabályozás eredményeként várhatóan piaci verseny indul a használt elektronikai eszközök visszavételéért. Az e-hulladékoktól ingyen szabadulhatnak meg a fogyasztók, sőt egyes jó állapotú használt berendezésekért fizetnek is a hasznosítók.

Becslések szerint évente 70-100 ezer tonnányi elektronikai hulladék keletkezik Magyarországon. A sokféle méretű, eltérő összetételű, veszélyes összetevőket (például képcsövek, elemek, akkumulátorok, festékpatronok) is tartalmazó berendezések sorsa eddig esetlegesen alakult. Csekély részüket bontották szét iparszerűen, leggyakrabban házi barkácsolással szedték ki belőlük a hasznosítható alkatrészeket.

Számítások szerint csak a bontással hatezer új munkahely teremthető a következő években Magyarországon. A főleg híradástechnikai hulladékok ártalmatlanításával foglalkozó cégek munkáját koordináló Elektro-Waste Kht. elsősorban megváltozott munkaképességű embereket kíván bontóüzemeiben foglalkoztatni. (mh)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.