Nagy-Britanniában nyugdíjválság van, s ezt csak a magasabb adók, a több megtakarítás és a korhatáremelés vegyítésével lehet megoldani - áll a brit nyugdíjbizottság tegnap nyilvánosságra hozott jelentésében. Ha minden marad a régiben, vagyis a javasolt vegyes módszer egyik eleme sem valósul meg, akkor a nyugdíjasok reálbevételei harminc százalékkal fognak csökkenni; ha el akarják kerülni a nyugdíjasok elszegényedését, akkor a korhatárt kell mintegy 70 évre emelni. A kormány, személyesen Tony Blair kormányfő és a nyugdíjügyekben érdekelt testületek kedvezően fogadták a jelentést - adta hírül a BBC.
A kormány tervei között már eddig is szerepelt a nyugdíjreform, de - mint Blair közölte - ennek részleteit csak azután dolgozzák ki, hogy a nyugdíjbizottság megteszi a maga konkrét javaslatait. Ezekkel a bizottság csak jövőre, minden bizonynyal a választások után áll elő, vagyis a Munkáspárt csupán akkor vág bele a nyugdíjreformba, ha harmadszor is kormányra kerülhet.
A jelentés állást foglal az állami nyugdíjrendszer átalakítása, a jelenleg 65 éves korhatár emelése, a jövedelmek után kötelezően levonandó járulékok növelése és az önkéntes, avagy magán-nyugdíjbiztosítási formák újraélesztése mellett. A jelenlegi - a jelentés szerint eleve nem különösebben bőkezű - nyugdíjas-életszínvonal fenntartása az állami és magáneszközök évi 57 milliárd fontnyi növelését teszi szükségessé. Nem tartható, hogy a mai dolgozók közül 11,3 millió nem csatlakozott magánpénztárhoz.
A korhatár emelésének szükségességét Adair Turner, a nyugdíjbizottság elnöke azzal indokolta, hogy Nagy-Britanniában a kormány biztosítási statisztikusai következetesen alábecsülik a várható élettartam növekedését, vagyis az gyorsabban emelkedik a hivatalos előrejelzéseknél. A Financial Times által idézett példa szerint 1981-ben úgy vélték, hogy 2004-ben 14,8 év lesz a 65 évesek várható életéveinek a száma, most azonban 19 évvel számolnak; ugyanakkor az idén a 2030-ban 65 évesek számára csak 21 várható évet irányoznak elő. Turner szerint a helyes szám 24, mert a tapasztalat azt mutatja, hogy az elmúlt 25 évben ötévenként emelkedett egy évvel a várható életkor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.